Blog o panelach fotowoltaicznych | 4Sun.eu

Jak obliczyć kąt nachylenia dachu?

W ostatnich latach energia pochodząca z Odnawialnych Źródeł Energii bije rekordy popularności. W wielu przypadkach spadzisty dach stanowi naturalną konstrukcję pod panele fotowoltaiczne. Niemniej montaż paneli fotowoltaicznych na płaskim dachu również jest możliwy i wykorzystuje się do tego celu specjalne stelaże. Przed doborem odpowiedniej formy montażu powinniśmy obliczyć kąt nachylenia dachu. Nie wiesz jak to zrobić? Czytaj dalej! 
Czytaj dalej

Ile prądu pobierają urządzenia domowe?

Rosnące ceny energii elektrycznej, motywują nas do ograniczenia nadmiernego użytkowania sprzętów elektronicznych. Niezmiernie ważne są Odnawialne Źródła Energii, dzięki którym nie tylko zmniejszamy nasz negatywny wpływ na środowisko naturalne, ale również możemy ograniczyć wydatki na prąd. Energia wytworzona przy pomocy fotowoltaiki zasila urządzenia domowe a jej nadmiar, może być sprzedany lub magazynowany. Określenie, ile prądu zużywają te sprzęty, pomoże nam zaplanować, jaka moc instalacji fotowoltaicznej będzie dla nas najlepsza.
Czytaj dalej

Który falownik wybrać: jedno- czy trójfazowy?

Prąd pozyskiwany z fotowoltaiki może służyć do zasilania wielu urządzeń znajdujących się w domu lub firmie. Jeżeli chcemy, aby nasza instalacja była kompletna, potrzebujemy falownika, nazywanego inaczej inwerterem. W tym artykule dowiesz się, czym jest to urządzenie, jakie rodzaje występują na rynku oraz jak odpowiednio dopasować go do naszej instalacji. Zapraszamy do lektury!
Czytaj dalej

Fotowoltaika - jak przejść na net-billing?

Panele fotowoltaiczne są niezwykle opłacalnym rozwiązaniem, umożliwiającym pozyskiwanie darmowej energii. Jest to ekologiczna inwestycja na lata, która jest ogromnym krokiem w przyszłość. Czerpiąc prąd ze światła słonecznego, korzystamy z odnawialnej energii, która jest całkowicie neutralna dla środowiska naturalnego. Chcesz dowiedzieć się, jakie korzyści niesie za sobą posiadanie instalacji fotowoltaicznej, działającej w systemie net-billing? Zapraszamy do lektury naszego artykułu!
Czytaj dalej

Panele monokrystaliczne czy polikrystaliczne - które wybrać?

Panele fotowoltaiczne są narzędziem do ekologicznego pozyskiwania energii słonecznej. Dzięki nim możemy przekształcić moc pochodzącą ze słońca w prąd, który zasila urządzenia w naszych domach czy firmach. Jest to krok w stronę zielonej, nieskończonej energii, która czeka na jej wykorzystanie. Jakie panele fotowoltaiczne wybierzesz?
Czytaj dalej

Fotowoltaika - do czego wykorzystuje się system solar tracker?

Fotowoltaika umożliwia jej użytkownikom pozyskiwanie darmowej energii elektrycznej na własny użytek. Budzi to coraz większe zainteresowanie wśród osób, chcących zminimalizować wydatki na prąd. Zanim zabierzemy się za montaż paneli słonecznych w domu, firmie czy też gospodarstwie rolnym powinniśmy zadbać o przeprowadzenie dokładnego audytu energetycznego, określającego zapotrzebowanie na energię przyszłych użytkowników modułów słonecznych.  Kolejnym krokiem jest znalezienie dogodnego miejsca, które umożliwiłoby jak największą produkcję zielonej energii za pomocą paneli fotowoltaicznych. Promienie słoneczne nie zawsze padają na moduły pod takim samym kątem i z taką samą mocą, co w niektórych przypadkach może zmniejszać wydajność fotowoltaiki. Jednym ze skutecznych rozwiązań tego problemu może być fotowoltaika na trackerach. Na czym polega i jakie są korzyści płynące z wyboru takiej metody instalacji paneli?
Czytaj dalej

Pomoc dla firm Energia Plus 2022 - na czym polega?

Z miesiąca na miesiąc liczba aktywnych instalacji fotowoltaicznych jest coraz większa. Aktualnie po panele słoneczne nie sięgają już tylko osoby prywatne czy rolnicy, ale również przedsiębiorcy chcący możliwie jak najbardziej obniżyć swoje wydatki za prąd. Panele fotowoltaiczne umożliwiają im pozyskiwanie darmowej energii słonecznej, która jest w stanie w dużym stopniu zaspokoić zapotrzebowanie energetyczne firmy. W związku z większym zainteresowaniem fotowoltaiką wśród przedsiębiorców powstał program Energia Plus, który oferuje atrakcyjne dopłaty oraz inne formy wsparcia dla firm. Chcesz wiedzieć więcej? Zapoznaj się z naszym artykułem!
Czytaj dalej

Co to jest wiata fotowoltaiczna?

Panele fotowoltaiczne są coraz popularniejszą alternatywą dla konwencjonalnego pozyskiwania energii elektrycznej. Nic w tym dziwnego. Produkcja darmowego prądu za pomocą modułów słonecznych nie tylko jest ekologicznym rozwiązaniem, ale również pozwala wygenerować niemałe oszczędności. Panele fotowoltaiczne możemy montować w wielu miejscach. Najpopularniejszymi z nich są dach i grunt, jednak coraz większym zainteresowaniem cieszą się wiaty fotowoltaiczne. Czym są i jakie mają zalety?
Czytaj dalej

Jak powstaje prąd ze słońca?

Słońce, jako centralna gwiazda Układu Słonecznego dostarcza naszej planecie ogromne pokłady zielonej energii. Nie tylko jest odpowiedzialne za odpowiednią temperaturę na Ziemi, ale również jest w stanie napędzać urządzenia elektryczne, z których korzystamy na co dzień. Jak powstaje prąd ze słońca? Odpowiedź na to i inne pytania przedstawimy w poniższym artykule.
Czytaj dalej

Czy trzeba odśnieżać panele fotowoltaiczne zimą?

Produkcja energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych latem jest największa. W tym okresie dni są najdłuższe, a słońce świeci przez większość dnia. Niestety, nieubłaganie dobiega ono końca, dlatego też wiele osób, które chcą zdecydować się na montaż fotowoltaiki, zastanawia się, jak sytuacja z wytwarzaniem prądu przez moduły słoneczne wygląda zimą. Do tego dochodzi pytanie, czy powinniśmy odśnieżać panele fotowoltaiczne zimą? Jeżeli tak, to w jakich przypadkach musimy to robić oraz jakich narzędzi używać? Wszelkie wątpliwości dotyczące tego tematu rozwiejemy w naszym artykule.
Czytaj dalej