Instalacja fotowoltaiczna off-grid to niepodłączony do sieci energetycznej system, w którym mamy możliwość przechowywania nadwyżki prądu. Ten sposób pracy całego układu zapewnia nam niezależność energetyczną. Dobranie odpowiednich elementów, które ułatwią nam pozyskiwanie darmowej energii ze słońca, jest niezwykle ważne do prawidłowego funkcjonowania instalacji. Akumulatory LiFePO4 to niezwykle wydajne baterie, które doskonale sprawdzą się nie tylko w przydomowej mikroinstalacji off-grid. Dlaczego warto je wybrać? Odpowiadamy w naszym artykule!

Akumulator do fotowoltaiki - najważniejsze informacje!

Panele fotowoltaiczne nie są jedynym elementem instalacji off-grid. Niezbędne jest również miejsce do przechowywania skumulowanej energii. Dotychczas najpowszechniejszymi bateriami były te, wypełnione żelowym elektrolitem, niemniej na popularności coraz bardziej zyskują akumulatory LiFePO4. Urządzenia te umożliwiają nam wykorzystanie prądu w późniejszym czasie, co jest niezwykle wygodne. Zagwarantują nam prąd nawet w sytuacji awarii sieci energetycznej.

Działanie urządzenia opiera się na dwóch cyklach, można porównać je do przeciwstawnych biegunów magnesu. Na początku, w fazie ładowania pobierana jest energia elektryczna. Kiedy urządzenie skumuluje wystarczającą ilość energii, może przejść do fazy drugiej, czyli rozładowania. Będąc w niedoborze prądu, pobieramy ją, aż do wyczerpania energii. Moc takiego akumulatora jest niesamowita i może sięgać nawet kilku tysięcy cykli!

Budowa akumulatora fotowoltaicznego LiFePO4

Najważniejszym elementem są ogniwa, dokładniej cztery, ułożone szeregowo. Ogniwo to anoda i katoda, wchodzą w reakcje z elektrolitem, zamieniając energię chemiczną w elektryczną. Istotnym elementem, z którego składa się akumulator LiFePO4, jest BMS, czyli system umożliwiający śledzenie funkcjonowania urządzenia. Jego zadaniem jest również kontrola ładowania akumulatora.

Akumulator LiFePO4 - musisz to wiedzieć!

Ten enigmatyczny skrót to nazwa stworzona z symboli chemicznych związków użytych do produkcji akumulatora LiFePO4. Li to lit, Fe to żelazo a P to fosfor. Możemy spotkać się z nazwą akumulator litowo-żelazowo-fosforanowy. To nowa odmiana baterii litowo-jonowej, która jest niezwykle wytrzymała oraz wydajna, ale przede wszystkim bezpieczna.

Możemy wykorzystywać je w wielu miejscach. Ich popularność nie wzięła się znikąd. Dzięki swojej długiej żywotności już od jakiegoś czasu były stosowane w kamperach, na łodziach lub jachtach. Szereg zalet, jakie posiadają akumulatory LiFePO4, sprawiły, że znalazły swoje zastosowanie również w branży fotowoltaicznej, w której stały się liderami wśród urządzeń do magazynowania energii.

Dlaczego warto zakupić baterie przyszłości LiFePO4?

Akumulatory LiFePO4 działają przy niższym napięciu, które wynosi średnio 3,45 V, dzięki czemu zwarcie jest bardzo mało prawdopodobne. Baterie litowo-żelazowo-fosforanowe nie przegrzewają się, więc można wykorzystywać je przy wyższych temperaturach. Są bezpieczne w użytkowaniu, ponieważ do produkcji używane są stabilniejsze pierwiastki.

Akumulator LiFePO4 charakteryzuje się niezwykle długą żywotności. Jest w stanie wytrzymać nawet do kilku tysięcy pełnych cykli ładowań i rozładowań przy tym nie tracić swojej najważniejszej cechy - niezawodności. Poprzednie generacje nie były w stanie tak długo pracować!

Pojemność, jaką posiada akumulator LiFePO4, jest zwiększona, co wydłuża okres użytkowania urządzenia. Jeżeli chcemy przyspieszyć proces ładowania, możemy zaopatrzyć się w kabel szybko ładujący, który jeszcze bardziej usprawni ten proces. Pamiętajmy, aby nie przesadzać z natężeniem prądu, ponieważ możemy tym skrócić żywotność akumulatora.

Jeżeli korzystamy z paneli fotowoltaicznych, to na pewno zależy nam na pozytywnym wpływie na środowisko. Akumulator litowo-żelazowo-fosforanowy nie produkuje toksycznych odpadów. Wraz z rozwojem technologii jesteśmy w stanie zmodyfikować produkt tak, aby zapewniał bezpieczeństwo nie tylko nam, ale również otoczeniu. Warto również wspomnieć o recyklingu, ponieważ wszystkie baterie mu podlegają!