na stronę
Pokaż 1 - 21 z 94 produktów
Regulatory ładowania

Regulatory ładowania - Jak właściwie dobrać regulator ładowania dla systemu solarnego?

Jednakowo dobór akumulatora dla systemu solarnego nie jest sam w sobie łatwym zadaniem, to dobranie regulatora jego ładowania także może nastręczyć nie lada trudności. Dla każdego rodzaju instalacji fotowoltaicznej należy dobierać te urządzenia indywidualnie. Można w ten sposób zapewnić sobie optymalne zarządzanie energią elektryczną, pochodzącą ze słońca. Jednakże, aby przełożyć teorię na praktykę, należy docelowe decyzje podejmować już na etapie projektowania instalacji fotowoltaicznej. Wówczas, znając jej przeznaczenie, możliwe staje się bezbłędne obliczenie jej parametrów i za ich pomocą optymalne dobranie elementów.

Rodzaje instalacji fotowoltaicznych

W zasadzie na ogół ma się do czynienia z kilkoma rodzajami instalacji fotowoltaicznych:

• instalacja do prywatnego wykorzystania w domu jedno lub wielorodzinnym,

• instalacja fotowoltaiczna do użytku mobilnego, na łodzi, kamperze, czy podczas wycieczek,

• instalacja fotowoltaiczna przemysłowa.

Bez względu na przeznaczenie instalacji fotowoltaicznej z pewnością każdy z jej użytkowników chce wyprodukowaną energię elektryczną wykorzystać w sposób optymalny. Najlepsze wyniki uzyskuje się poprzez zaopatrzenie wymienionych instalacji w akumulatory. Dzięki nim możliwe staje się magazynowanie wyprodukowanej energii elektrycznej. Mimo że wydaje się to niezwykle łatwe, to należy wiedzieć, że instalacja fotowoltaiczna nie od razu może z powodzeniem współpracować z akumulatorem. Dla optymalnej pracy instalacji fotowoltaicznej oraz bezpiecznego ładowania akumulatora konieczne jest zastosowanie niezwykle ważnego podzespołu, którym jest regulator ładowania.

Jak prawidłowo dobrać regulator ładowania?

Prawidłowe dobranie regulatora ładowania musi opierać się o kilka podstawowych zasad. Zapewni to nie tylko optymalne, ale przede wszystkim bezpieczne ładowanie akumulatora. Należy wiedzieć, że regulatory ładowania charakteryzują się zróżnicowanymi cechami. Instalacja fotowoltaiczna, a szczególnie najprostsza może wykazywać się pewnymi wahaniami napięcia wyjściowego, czy mniej stabilną pracą. Nowoczesny regulator ładowania musi być urządzeniem, mogącym sobie z tym doskonale poradzić. Poza tym w zależności od zaawansowania instalacji fotowoltaicznej możliwe stanie się magazynowanie dużej ilości energii elektrycznej, a co za tym idzie możliwość zastosowania akumulatorów o dużej pojemności. Takie akumulatory można zwykle ładować stosunkowo dużym prądem, więc w tym przypadku regulatory ładowania muszą mieć określone parametry i wydajność.

Regulatory ładowania dla każdego typu instalacji fotowoltaicznej

Wiadome jest, że domowe instalacje fotowoltaiczne, przemysłowe, czy też mobilne różnią się wydajnością. Stawia się im nierzadko różniące się od siebie wymagania. Posiadają akumulatory o mniejszej bądź większej pojemności. Dlatego też wymagają regulatorów ładowania o nieco innej wydajności. Projektując instalacją fotowoltaiczną zaopatrzoną w akumulatory należy przewidzieć płynące w niej prądy i pod tym właśnie kątem dobrać regulator ładowania. Jakkolwiek montaż regulatora o parametrach elektrycznych znacznie przewyższających możliwości instalacji fotowoltaicznej nie ma negatywnego na nią wpływu, to montowanie regulatora o zbyt niskich parametrach może być niebezpieczne. Może dojść do uszkodzenia akumulatora oraz instalacji fotowoltaicznej. Nowoczesne regulatory ładowania są na tyle zaawansowane i niemal inteligentne, że doskonale wpasują się w każdą instalację fotowoltaiczną. Prócz tego zapewniają znacznie więcej korzyści dla użytkownika. Należą do nich:

• możliwość podłączania dodatkowych wyświetlaczy,

• czujników pracy regulatora i instalacji fotowoltaicznej,

• czy zdalna możliwość kontroli pracy instalacji fotowoltaicznej.

Zaopatrując instalację fotowoltaiczną z akumulatorem w dedykowany jej regulator ładowania można mieć pewność optymalnego wykorzystania wyprodukowanej w ten sposób energii elektrycznej.