Blog o panelach fotowoltaicznych | 4Sun.eu

Rodzaje akumulatorów do fotowoltaiki

Bardzo często zdarza się, że właściciele instalacji fotowoltaicznych oddają wyprodukowaną energię do sieci elektrycznych, nie wykorzystując jej, ani nie otrzymując za nią pieniędzy. Spowodowane jest to poprzez system opustów, poprzez takie rozwiązanie użytkownik traci około 20-30% energii. Znajdują się też osoby, decydujące się na system off-grid, które korzystają z akumulatorów do fotowoltaiki. Dzięki takiemu rozwiązaniu użytkownik staje się w 100% niezależny. A to poprzez skierowanie nadmiaru energii na przykładowo grzejnik lub pompę ciepła.
Czytaj dalej

Koniec opustów? - zmiany w fotowoltaice

W dzisiejszych czasach firmy oraz osoby prywatne posiadające instalację fotowoltaiczną do 50 kWp mają możliwość rozliczania się z wyprodukowanej przez system energii w niezwykle opłacalny dla nich sposób. Licznik dwukierunkowy zlicza nadmiar prądu, a następnie oddaje go do miejscowej sieci energetycznej. W przypadku instalacji o mocy do 10kWp, za jedną kWp przekazaną sieci publicznej właściciel farmy fotowoltaicznej może odebrać 0.8kWp za darmo. Natomiast jeśli jej moc jest większa, od 10kWp do 50kWp, prosumentowi należy się 0,7kWp. Dzięki temu dużą nadwyżkę wyprodukowanego prądu możemy odebrać jesienią lub zimą.
Czytaj dalej

Panele fotowoltaiczne full black - czy warto je wybierać?

Popularność, jaką osiągnęły instalacje fotowoltaiczne przerosła wszelkie oczekiwania. Świadczyć o tym może fakt, jak ogromnym zainteresowaniem cieszył się program oferujący dofinansowania do zakupu i montażu paneli słonecznych. Fundusze dostępne w trzeciej edycji wyczerpały się w rekordowym tempie a rząd już zapowiedział czwartą odsłonę programu “Mój prąd”. Decydując się na uruchomienie przydomowej elektrowni słonecznej jesteśmy zmuszeni podjąć kilka bardzo ważnych decyzji. Jedną z nich jest to, jakie panele fotowoltaiczne wybierzemy. Czy panele full black będą dobrym rozwiązaniem?
Czytaj dalej

Ile akumulatorów potrzeba do zasilania domu?

Instalacje Off-Grid cieszą się dużą popularnością, głównie z uwagi na niezależność. Sprawdzają się wszędzie tam, gdzie nie mamy możliwości wpiąć się do sieci elektrycznej.
Czytaj dalej

Fotowoltaika off-grid czy on-grid - co się bardziej opłaca?

Fotowoltaika w ostatnich czasach niesamowicie wzrasta na popularności! Coraz częściej przejeżdżając drogą przez różne miejscowości możemy ujrzeć na dachach, czy też na podwórku przy domu zamontowane panele słoneczne. Nic dziwnego, że popyt się zwiększył - panele fotowoltaiczne niosą za sobą szereg zalet oraz oszczędności nie tylko pieniężnych, ale i nadwyżek energii. Gdzie ją magazynować, aby móc ją następnie odebrać w najbardziej pochmurne dni? 
Czytaj dalej

Ogniwa fotowoltaiczne- budowa i sposób działania

Aby można było czerpać energię słoneczną prosto ze Słońca, musi ona zostać przetworzona w energię elektryczną o właściwym natężeniu, częstotliwości i napięciu. Proces ten odbywa się dzięki ogniwom fotowoltaicznym. To podstawowy i najmniejszy element paneli fotowoltaicznych. Jak działają ogniwa fotowoltaiczne oraz jaka jest ich budowa?
Czytaj dalej

Panele fotowoltaiczne czy kolektory słoneczne - co wybrać?

Słońce jest powszechnym zjawiskiem, które codziennie nam towarzyszy. Z biegiem czasu ludzie perfekcyjnie nauczyli się wykorzystywać energię drzemiącą w słońcu i przeobrażać ją w prąd elektryczny. W dzisiejszych czasach widok paneli fotowoltaicznych na dachach domów, ogromnych firm bądź gospodarstwach rolnych jest czymś niesamowicie powszechnym. Powstało wiele możliwości, w jaki sposób można wykorzystać promienie słoneczne, a panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne są jednym z nich!
Czytaj dalej

Czyszczenie paneli fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne w obecnych czasach coraz bardziej zyskują na popularności, dzięki ich praktycznemu zastosowaniu. Powszechne są nie tylko farmy fotowoltaiczne, ale też pojedyńcze panele słoneczne w domach rodzinnych, które mogą zasilać wszystkie urządzenia elektryczne, sprzęt AGD, a nawet ogrzewanie elektryczne! Fotowoltaika jest niesamowicie opłacalną inwestycją, która dobrze rozplanowana może się zwrócić w bardzo krótkim czasie. Producenci gwarantują długą żywotność, ale aby tak było, należy odpowiednio zadbać o naszą instalację. Jak to robić i jak czyścić nasze panele fotowoltaiczne?
Czytaj dalej

Jaki wybrać akumulator żelowy wybrać?

W obecnych czasach, gdy większość ludzi pracuje bądź uczy sie zdalnie i większośc zadań jest wykonywana po prostu przez komputer - prąd jest niezbędna kwestia do codziennego funkcjonowania. Co w wypadku, gdy nagły zanik energii sprawi, że dokument, nad którym bardzo długo pracowałeś bądź referat, który tworzyłeś przez wiele godzin nagle zniknie? Aby zapobiec takim sytuacjom, w celu zabezpieczenia się utraty zapisanych danych i wielu innych, warto się wyposażyć w akumulator żelowy. 
Czytaj dalej

Jaki akumulator kupić do łodzi?

Przeznaczenie akumulatora w łodzi posiada niezwykle ważną rolę - przede wszystkim uruchomienie silnika. Ale nie tylko! Zastanawiasz się, jak dobrać akumulator? Wybierając tak ważny element do łodzi trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na parę podstawowych kwestii - odporność na rozładowanie, prawidłową pojemność oraz działanie. Zastanawiasz się, jak dobrać odpowiedni akumulator? Rozwiązań jest wiele, jednak najpopularniejszym z nich są akumulatory żelowe! 
Czytaj dalej