Blog o panelach fotowoltaicznych | 4Sun.eu

Za wysokie napięcie w sieci - z czego wynika?

Wykorzystanie urządzeń zasilanych energią elektryczną rośnie z roku na rok. Mikroinstalacje fotowoltaiczne są alternatywnym źródłem prądu, które nie tylko daje możliwość wygenerowania znacznych oszczędności, związanych z mniejszymi rachunkami, ale również jest ekologicznyneDuża liczba przydomowych elektrowni składających się z modułów słonecznych sprawia, że dostawcy energetyczni, z którymi są one połączone, odnotowują nietypowe zjawiska, związane z napięciem. Z czego wynikają te wahania i czy jest sposób, aby nie wpływały na mikroinstalację?
Czytaj dalej

Opłata mocowa 2022 a fotowoltaika - co musisz wiedzieć?

Zarówno korzystanie z energii elektrycznej, jak i wytwarzanie jej objęte jest ściśle określonymi zasadami i wiąże się z różnego rodzaju opłatami. W 2017 roku została opublikowana ustawa mocowa, która ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego, polegającego na niczym niezakłóconym dostępie do prądu. Rozwiązanie to ma zapewnić bezpieczeństwo energetyczne, a środki pozyskane z niego służą budowie elektrowni oraz modernizacji tych, już istniejących. Co musisz wiedzieć o opłacie mocowej? Odpowiadamy w artykule.
Czytaj dalej

Optymalizator mocy - co to jest i do czego się go używa?

Każda osoba, decydująca się na stworzenie swojej własnej mikroinstalacji fotowoltaicznej pragnie, aby system działał jak najwydajniej przez jak najdłuższy czas. Taki stan rzeczy możliwy jest, kiedy fotowoltaika jest prawidłowo wyeksponowana na słońce, a panele fotowoltaiczne nie są zacienione. Nieodpowiednie nasłonecznienie paneli uniemożliwia ich płynne działanie. W tej sytuacji ilość produkowanego przez moduły prądu jest znacznie mniejsza. Niewykorzystywanie w pełni potencjału instalacji fotowoltaicznej znacząco skraca jej żywotność. Chcąc kontrolować sprawne funkcjonowanie paneli fotowoltaicznych, możemy zaopatrzyć się w optymalizator mocy. Czym jest i jak działa to urządzenie? Więcej informacji na jego temat znajduje się w naszym artykule. 
Czytaj dalej

Płaski dach a konstrukcja pod panele fotowoltaiczne - jak dobrać?

Mimo że współcześnie powstaje wiele projektów nowoczesnych domów z płaskimi dachami, widok ten kojarzy się głównie z budowlami powstającymi w latach 60. i 70. XX wieku. Panele fotowoltaiczne, aby osiągnęły optymalną wydajność, powinny być ustawione pod określonym kątem. Wydawać by się mogło, że posiadacze płaskiego dachu nie mogą liczyć na uzyskanie darmowego prądu pochodzącego ze słońca. Nic bardziej mylnego! Jakie konstrukcje możemy zastosować na płaskim dachu i jak przebiega montaż paneli w tym miejscu? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.
Czytaj dalej

Fotowoltaika a wartość nieruchomości - dlaczego się opłaca?

Wykorzystywanie zielonej energii pochodzącej ze słońca w ostatnich latach cieszy cię niebywałą popularnością. Fotowoltaika jest inwestycją na lata - przynosi długofalowe korzyści zarówno dla środowiska naturalnego, jak i zasobów portfela prosumentów. Osoby decydujące się na instalację fotowoltaiczną niejednokrotnie zastanawiają się, jak montaż paneli wpływa na wartość nieruchomości, na których się znajdują. Jak fotowoltaika ma się do wzrostu ceny domu? W tym artykule dowiesz się, dlaczego warto zainwestować w instalację PV.
Czytaj dalej

Fotowoltaika w Polsce - gdzie jest najpopularniejsza?

Pozyskiwanie energii ze słońca swoje początki miało już w latach 60. XX wieku, kiedy to NASA rozpoczęła wykorzystywanie efektu fotowoltaicznego oraz postanowiła rozwijać dalej tę technologię. Niezależne instalacje fotowoltaiczne powstawały już w latach 90. ubiegłego wieku. Od kilku lat również w Polsce popularność paneli słonecznych znacząco wzrosła, a aktualnie możemy mówić o boomie fotowoltaicznym, który jest zauważalny w niemal wszystkich regionach naszego kraju. Zainteresowanie pozyskiwaniem energii ze słońca nie jest jednak ujednolicone dla całej Polski. Jak przedstawia się u nas popularność instalacji PV z podziałem na poszczególne województwa? Śpieszymy z odpowiedzią! 
Czytaj dalej

Mój prąd 4.0 - rozpoczęcie naboru 2022. Co musisz wiedzieć?

Bez wątpienia, popularność fotowoltaiki w Polsce jest ogromna. Jedną z przyczyn tak dużego zainteresowania panelami słonecznymi są dofinansowania, jakie można uzyskać w związku z ich montażem. Począwszy od 2018 roku ciekawość wielu osób, chcących zainwestować w Odnawialne Źródła Energii przykuł stworzony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej program “Mój Prąd”. Ma on na celu spopularyzowanie produkcji energii elektrycznej pochodzącej ze słońca. 15 kwietnia 2022 roku ruszyła czwarta już edycja tego programu. W naszym artykule wyjaśnimy, na czym będzie on polegał oraz jakie są warunki otrzymania dotacji.
Czytaj dalej

Ranking akumulatorów żelowych 2022

Instalacje fotowoltaiczne off-grid z miesiąca na miesiąc cieszą się coraz większą popularnością. Jest tak, między innymi, dlatego, że zapewniają one swoim użytkownikom niezależność od sieci energetycznej oraz możliwość stuprocentowego wykorzystania wyprodukowanej ze słońca energii elektrycznej. Jedną ze składowych poprawnie działającej instalacji fotowoltaicznej są magazyny energii. Chcesz zacząć korzystać z darmowej energii przy wykorzystaniu instalacji off-grid, ale nie wiesz, jaki akumulator wybrać? W naszym artykule przedstawiamy ranking akumulatorów żelowych na 2022 rok.
Czytaj dalej

Panele fotowoltaiczne: cena, rodzaje, montaż krok po kroku

Zainteresowanie zeszłoroczną, trzecią edycją programu Mój Prąd, która swój finał miała w październiku 2021 roku, przerosło wszelkie oczekiwania. Środki, jakie osoby zainteresowane mogły uzyskać w ramach dofinansowania na instalację fotowoltaiczną, zostały wyczerpane w rekordowym tempie. Idea pozyskiwania energii ze Słońca wciąż cieszy się ogromną popularnością. Zanim podejmiesz decyzję o uruchomieniu przydomowej instalacji słonecznej dobrze, abyś zasięgnął fachowych informacji na ten temat. Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy kompendium wiedzy, zawierające najważniejsze informacje o panelach fotowoltaicznych.
Czytaj dalej

Ranking paneli fotowoltaicznych 2022

Zainteresowanie posiadaniem własnej mikroinstalacji fotowoltaicznej rośnie z roku na rok. Coraz więcej osób chce pozyskiwać tani prąd, wykorzystując do tego celu panele słoneczne. Decydując się na tę inwestycję mamy nadzieję, że będzie nam ona służyła jak najdłużej. Panele fotowoltaiczne - mimo tego samego schematu działania - mogą różnić się między sobą. Jakie moduły wybrać, aby nie musieć przejmować się ich renowacją i móc cieszyć się bezobsługową instalacją fotowoltaiczną przez lata? Zapoznaj się z przygotowanym przez nas rankingiem na 2022 rok!
Czytaj dalej