Blog o panelach fotowoltaicznych | 4Sun.eu

Panele fotowoltaiczne czy kolektory słoneczne - co wybrać?

Słońce jest powszechnym zjawiskiem, które codziennie nam towarzyszy. Z biegiem czasu ludzie perfekcyjnie nauczyli się wykorzystywać energię drzemiącą w słońcu i przeobrażać ją w prąd elektryczny. W dzisiejszych czasach widok paneli fotowoltaicznych na dachach domów, ogromnych firm bądź gospodarstwach rolnych jest czymś niesamowicie powszechnym. Powstało wiele możliwości, w jaki sposób można wykorzystać promienie słoneczne, a panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne są jednym z nich!
Czytaj dalej

Czyszczenie paneli fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne w obecnych czasach coraz bardziej zyskują na popularności, dzięki ich praktycznemu zastosowaniu. Powszechne są nie tylko farmy fotowoltaiczne, ale też pojedyńcze panele słoneczne w domach rodzinnych, które mogą zasilać wszystkie urządzenia elektryczne, sprzęt AGD, a nawet ogrzewanie elektryczne! Fotowoltaika jest niesamowicie opłacalną inwestycją, która dobrze rozplanowana może się zwrócić w bardzo krótkim czasie. Producenci gwarantują długą żywotność, ale aby tak było, należy odpowiednio zadbać o naszą instalację. Jak to robić i jak czyścić nasze panele fotowoltaiczne?
Czytaj dalej

Akumulator żelowy - jaki wybrać i jak ładować

W obecnych czasach, gdy większość ludzi pracuje bądź uczy sie zdalnie i większośc zadań jest wykonywana po prostu przez komputer - prąd jest niezbędna kwestia do codziennego funkcjonowania. Co w wypadku, gdy nagły zanik energii sprawi, że dokument, nad którym bardzo długo pracowałeś bądź referat, który tworzyłeś przez wiele godzin nagle zniknie? Aby zapobiec takim sytuacjom, w celu zabezpieczenia się utraty zapisanych danych i wielu innych, warto się wyposażyć w akumulator żelowy. 
Czytaj dalej

Jaki akumulator kupić do łodzi?

Przeznaczenie akumulatora w łodzi posiada niezwykle ważną rolę - przede wszystkim uruchomienie silnika. Ale nie tylko! Zastanawiasz się, jak dobrać akumulator? Wybierając tak ważny element do łodzi trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na parę podstawowych kwestii - odporność na rozładowanie, prawidłową pojemność oraz działanie. Zastanawiasz się, jak dobrać odpowiedni akumulator? Rozwiązań jest wiele, jednak najpopularniejszym z nich są akumulatory żelowe! 
Czytaj dalej

Mikroinwerter czy inwerter- co wybrać?

Podstawowym elementem każdej instalacji fotowoltaicznej jest inwerter solarny, zwany również falownikiem. Jego zadaniem jest zamiana prądu stałego, wytwarzanego przez panele fotowoltaiczne, w zmienny. Dzięki temu można wykorzystywać prąd w domu na bieżące potrzeby oraz monitorować działanie instalacji. 
Czytaj dalej

Rodzaje elektrowni - wiatrowe, solarne i wodne

Na Ziemi (a także poza nią) znaleźć można mnóstwo źródeł energii, zarówno odnawialnych, jak i nieodnawialnych. Odnawialne źródła energii dają nieograniczone pokłady energii, które można przemienić w ciepło oraz prąd. Z tego artykułu dowiesz się jak powstaje energia elektryczna oraz skąd bierze się prąd.
Czytaj dalej

Dachówka fotowoltaiczna - czy zastąpi tradycyjne pokrycie dachu?

Dachówka fotowoltaiczna to obecnie innowacyjny pomysł zastępujący standardowe pokrycia dachowe. Fotowoltaika daje możliwość niezależności energetycznej, która z kolei przekłada się na zmniejszenie rachunków za energię. Dodatkowym atutem jaki niesie za sobą są wartości ekologiczne.
Czytaj dalej

Jak prawidłowo dobrać moc instalacji fotowoltaicznej i zweryfikować możliwości jej montażu?

Od kiedy fotowoltaika dynamicznie się rozwinęła, coraz więcej osób chce zainwestować we własną instalację. Zanim jednak zainwestujemy, warto zastanowić się jaką moc prądu potrzebujemy. O tym, czy instalacja jest nam w ogóle potrzebna, nie trzeba chyba dyskutować. Oczywiste jest, że inwestycja w panele to czysty zysk. Warto jednak zastanowić się jakie panele fotowoltaiczne wybrać i jaka moc instalacji fotowoltaicznej jest nam potrzebna.
Czytaj dalej

Czy fotowoltaika się opłaca?

Darmowy prąd ze słońca brzmi kusząco. Wciąż jednak wiele osób zastanawia się, czy fotowoltaika się opłaca. Pytanie to rodzi się w głowie każdego inwestora, w końcu koszt instalacji nie należy do tanich. Warto jednak pamiętać, że jest to jednorazowy wydatek, który z każdym rokiem będzie tylko generował zyski.
Czytaj dalej

Jak magazynować energię słoneczną?

Instalacje fotowoltaiczne generują prąd ze słońca. Nie trudno więc sobie wyobrazić, że w słoneczne dni tego prądu będą produkowały więcej niż w szary, deszczowy dzień. Co więcej, zimą, kiedy dni są krótsze, również tego prądu jest mniej. Świetnym rozwiązaniem może być magazyn energii, który pozwoli zmagazynować nadmiar wygenerowanego prądu. Magazynowanie energii to bardzo dobre rozwiązanie, które pozwoli świetnie zagospodarować nadwyżkę prądu.
Czytaj dalej