Blog o panelach fotowoltaicznych | 4Sun.eu

Dofinansowanie Agroenergia - na czym polega?

Dofinansowanie fotowoltaiki umożliwia zmniejszenie kosztów związanych z zakupem oraz montażem paneli słonecznych. Wsparcie finansowe pokrywające częściowo rozwiązania wykorzystujące Odnawialne Źródła Energii nie dotyczy tylko osób prywatnych i firm. Na taką pomoc mogą liczyć również rolnicy, którzy coraz chętniej sięgają po to rozwiązania. Specjalnie dla nich powstał program Agroenergia. Umożliwia on pozyskanie dodatkowych pieniędzy na wdrożenie ekologicznych rozwiązań. Takie inwestycje dają szansę na zmniejszenie wydatków na energię elektryczną w gospodarstwach rolnych. Kto może skorzystać z dotacji i jakie są warunki programu? Odpowiadamy w artykule!
Czytaj dalej

Jak połączyć panele w fotowoltaice?

Prawdopodobnie każdy z nas chciałby zmniejszyć wydatki związane z bieżącymi opłatami za rachunki. Dzięki pozyskiwaniu darmowej energii pochodzącej ze słońca jest to możliwe! Do tego celu wykorzystuje się panele słoneczne, które poprzez ogniwa fotowoltaiczne wytwarzają ekologiczną energię elektryczną. Poprawnie zamontowana i zoptymalizowana pod względem działania instalacja fotowoltaiczna jest w stanie zaspokoić zapotrzebowanie energetyczne mieszkańców domu jednorodzinnego, firmy, a nawet gospodarstwa rolnego. Jak sprawić, aby fotowoltaika działała w sposób bezawaryjny jak najdłużej? Warto zwrócić szczególną uwagę na montaż modułów. Jak połączyć panele fotowoltaiczne? Odpowiadamy w artykule!
Czytaj dalej

Fotowoltaika - co to jest pętla indukcyjna?

Posiadaczom instalacji fotowoltaicznej zależy na jak najdłuższym i bezawaryjnym funkcjonowaniu całego systemu. Z tego powodu wybierają wysokiej jakości panele fotowoltaiczne czy też inwertery najlepszych marek. Takie postępowanie jest słuszne, o ile zadba się o odpowiedni montaż paneli fotowoltaicznych. Jednym z zagrożeń, związanym z nieprawidłowym zainstalowaniem modułów słonecznych jest pętla indukcyjna. Czym jest to zjawisko i jak chronić swoją mikroinstalację się przed jego wystąpieniem? Odpowiadamy w artykule!
Czytaj dalej

Fotowoltaika na gruncie - kiedy i jak ją tam zamontować?

Dzięki fotowoltaice jesteśmy w stanie wytwarzać darmowy prąd ze słońca na własny użytek. Jest to niezwykle opłacalna inwestycja, która przy osiągnięciu optymalnej produkcji jest w stanie zwrócić się już po kilku latach. Do wydajnego funkcjonowania paneli fotowoltaicznych konieczne jest znalezienie odpowiedniego miejsca montażu, które umożliwi dobre nasłonecznienie modułów fotowoltaicznych. Nie każdy budynek umożliwia zamontowanie paneli fotowoltaicznych w taki sposób, aby były one w pełni nasłonecznione. W takiej sytuacji doskonale sprawdzi się konstrukcja pod panele fotowoltaiczne na gruncie. Jakie zalety ma fotowoltaika na gruncie i kiedy powinniśmy się na nią zdecydować? Odpowiadamy w artykule!
Czytaj dalej

Fotowoltaika na kamperze - jaki akumulator wybrać?

Podróżowanie kamperem od lat miało wielu zwolenników. Mimo wszystko z roku na rok zauważyć możemy jeszcze większy wzrost popularności tych pojazdów. Nic w tym dziwnego - dają one bowiem swoim użytkownikom ogromną niezależność związaną z tym, w jakim miejscu będą wypoczywać w danym czasie. Nie w każdej lokalizacji podpięcie kampera do sieci energetycznej jest możliwe. Jeżeli decydujemy się na wypoczynek na łonie natury, z dala od miejsc połączonych z siecią, musimy sami zapewnić sobie dostęp do prądu. W takiej sytuacji doskonałym rozwiązaniem może okazać się instalacja off-grid. Jaki akumulator najlepiej sprawdzi się w przypadku paneli fotowoltaicznych umieszczonych na kamperze? Odpowiadamy w naszym artykule!
Czytaj dalej

Zabezpieczenie przeciwpożarowe instalacji fotowoltaicznej

Ogień jest niezwykle niebezpiecznym żywiołem, który może być przyczyną groźnych wypadków. Mimo że poprawnie zamontowana i dobrze funkcjonująca instalacja fotowoltaiczna nie zwiększa prawdopodobieństwa wystąpienia pożaru, warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenia minimalizujące ryzyko zapłonu. Jakie PPOŻ. należy zastosować w przypadku paneli fotowoltaicznych, aby spać spokojnie?
Czytaj dalej

Za wysokie napięcie w sieci - z czego wynika?

Wykorzystanie urządzeń zasilanych energią elektryczną rośnie z roku na rok. Mikroinstalacje fotowoltaiczne są alternatywnym źródłem prądu, które nie tylko daje możliwość wygenerowania znacznych oszczędności, związanych z mniejszymi rachunkami, ale również jest ekologicznyneDuża liczba przydomowych elektrowni składających się z modułów słonecznych sprawia, że dostawcy energetyczni, z którymi są one połączone, odnotowują nietypowe zjawiska, związane z napięciem. Z czego wynikają te wahania i czy jest sposób, aby nie wpływały na mikroinstalację?
Czytaj dalej

Opłata mocowa 2022 a fotowoltaika - co musisz wiedzieć?

Zarówno korzystanie z energii elektrycznej, jak i wytwarzanie jej objęte jest ściśle określonymi zasadami i wiąże się z różnego rodzaju opłatami. W 2017 roku została opublikowana ustawa mocowa, która ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego, polegającego na niczym niezakłóconym dostępie do prądu. Rozwiązanie to ma zapewnić bezpieczeństwo energetyczne, a środki pozyskane z niego służą budowie elektrowni oraz modernizacji tych, już istniejących. Co musisz wiedzieć o opłacie mocowej? Odpowiadamy w artykule.
Czytaj dalej

Optymalizator mocy - co to jest i do czego się go używa?

Każda osoba, decydująca się na stworzenie swojej własnej mikroinstalacji fotowoltaicznej pragnie, aby system działał jak najwydajniej przez jak najdłuższy czas. Taki stan rzeczy możliwy jest, kiedy fotowoltaika jest prawidłowo wyeksponowana na słońce, a panele fotowoltaiczne nie są zacienione. Nieodpowiednie nasłonecznienie paneli uniemożliwia ich płynne działanie. W tej sytuacji ilość produkowanego przez moduły prądu jest znacznie mniejsza. Niewykorzystywanie w pełni potencjału instalacji fotowoltaicznej znacząco skraca jej żywotność. Chcąc kontrolować sprawne funkcjonowanie paneli fotowoltaicznych, możemy zaopatrzyć się w optymalizator mocy. Czym jest i jak działa to urządzenie? Więcej informacji na jego temat znajduje się w naszym artykule. 
Czytaj dalej

Płaski dach a konstrukcja pod panele fotowoltaiczne - jak dobrać?

Mimo że współcześnie powstaje wiele projektów nowoczesnych domów z płaskimi dachami, widok ten kojarzy się głównie z budowlami powstającymi w latach 60. i 70. XX wieku. Panele fotowoltaiczne, aby osiągnęły optymalną wydajność, powinny być ustawione pod określonym kątem. Wydawać by się mogło, że posiadacze płaskiego dachu nie mogą liczyć na uzyskanie darmowego prądu pochodzącego ze słońca. Nic bardziej mylnego! Jakie konstrukcje możemy zastosować na płaskim dachu i jak przebiega montaż paneli w tym miejscu? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.
Czytaj dalej