Podróżowanie kamperem od lat miało wielu zwolenników. Mimo wszystko z roku na rok zauważyć możemy jeszcze większy wzrost popularności tych pojazdów. Nic w tym dziwnego - dają one bowiem swoim użytkownikom ogromną niezależność związaną z tym, w jakim miejscu będą wypoczywać w danym czasie. Nie w każdej lokalizacji podpięcie kampera do sieci energetycznej jest możliwe. Jeżeli decydujemy się na wypoczynek na łonie natury, z dala od miejsc połączonych z siecią, musimy sami zapewnić sobie dostęp do prądu. W takiej sytuacji doskonałym rozwiązaniem może okazać się instalacja off-grid. Jaki akumulator najlepiej sprawdzi się w przypadku paneli fotowoltaicznych umieszczonych na kamperze? Odpowiadamy w naszym artykule! 

Fotowoltaika na kamperze - z czego składa się zestaw?

Panele fotowoltaiczne są powszechnie wykorzystywane w domach mieszkalnych, firmach oraz gospodarstwach rolnych. Zarówno instalacje on-grid, jak i te funkcjonujące w systemie off-grid cieszą się dużą popularnością. Te drugie nie są połączone z siecią energetyczną, dlatego nadprodukcję prądu gromadzą w specjalnych urządzeniach, takich jak np. akumulatory żelowe. O tym, ile akumulatorów potrzeba do zasilania domu, pisaliśmy w jednym z naszych wcześniejszych artykułów. Co powinno wchodzić w skład instalacji fotowoltaicznej off-grid umieszczonej na kamperze?

Zestaw solarny do kampera składa się z kilku elementów. Za produkcję energii elektrycznej ze słońca odpowiedzialny jest oczywiście moduł fotowoltaiczny. Jego moc dostosowuje się do indywidualnych potrzeb użytkownika. Kolejnym obowiązkowym elementem podróżnego zestawu fotowoltaicznego na kampery jest regulator ładowania, który kontroluje prawidłowe ładowanie baterii. Aby przymocować panel do pojazdu, konieczne są elementy montażowe, takie jak narożniki, przejściówki do przewodów czy też zestaw kabli zakończonych konektorami. Ostatnim, kluczowym elementem jest akumulator do fotowoltaiki.

Akumulator do fotowoltaiki na kamperze - czym się kierować wybierając go?

To, jaki akumulator będzie potrzebny nam w kamperze, zależy przede wszystkim od tego, ile urządzeń wymagających zasilania prądem się w nim znajduje. Zwykle jest to niewielka lodówka, mała pompa do wody, ładowarki do telefonów lub laptopa, suszarka, oświetlenie czy czajnik elektryczny. W okresach, kiedy dni są chłodniejsze, zdarza się, że dodatkowo wykorzystujemy farelkę do ogrzewania. Większość tych urządzeń nie jest stale podłączona do prądu. W zależności od tego ile z nich postanowimy wykorzystać w naszym kamperze, dobowe zużycie prądu będzie plasować się pomiędzy 70 a 90 Ah.

W przypadku kampera zwykle stosowane są panele fotowoltaiczne o mocy oscylującej w okolicach 180W. Jeden taki moduł w zupełności wystarczy, aby dostarczyć osobom podróżującym kamperem wystarczającą ilość prądu, potrzebną do zasilenia użytkowanych przez nie urządzeń. Moduł o takiej mocy dobrze sprawdzi się w towarzystwie akumulatora do fotowoltaiki o pojemności 120-150Ah. Takie urządzenie będzie optymalne, aby zgromadzić prąd do późniejszego wykorzystania. Stosowanie akumulatorów żelowych mieszczących więcej energii nie jest konieczne, gdyż takie urządzenia potrafią ważyć nawet 50 kg. Jeżeli z jakiegoś powodu musimy zdecydować się na ograniczenie masy przewożonych w kamperze rzeczy, dobrym rozwiązaniem może okazać się akumulator LiFePO4, który przy pojemności 150Ah może ważyć nawet o połowę mniej.

Akumulator LiFePO4 do kampera - dlaczego warto?

Oprócz znacznie niższej wagi, wykorzystanie akumulatorów LiFePO4 w kamperze ma o wiele więcej zalet. Przede wszystkim, takie urządzenie ma bardzo długi czas eksploatacji i może znieść wiele cykli ładowania i rozładowywania. Jest również odporne zarówno na bardzo niskie, jak i wysokie temperatury - może działać bezawaryjnie w przedziale od -10 do 40 stopni Celsjusza. Większość akumulatorów źle znosi stany głębokiego rozładowania, jednak nie LiFePO4. W jego przypadku możliwe jest wykorzystanie nawet 80% zgromadzonej w nim energii. 

Podróżując tygodniami w kamperze, często musimy zabrać ze sobą wiele potrzebnych rzeczy. W takiej sytuacji możemy nie mieć miejsca na przewożenie akumulatora o dużych gabarytach. Na szczęście LiFePO4 jest znacznie mniejszy niż popularnie wykorzystywane akumulatory o tej samej pojemności. Niewielki rozmiar i znacznie mniejsza waga są jednymi z najważniejszych zalet tego rodzaju baterii. W przeciwieństwie do akumulatorów wykorzystanych w innych technologiach, również ładowanie prądem o wysokim napięciu nie wpływa negatywnie na żywotność baterii LiFePO4.