Instalacje Off-Grid cieszą się dużą popularnością, głównie z uwagi na niezależność. Sprawdzają się wszędzie tam, gdzie nie mamy możliwości wpiąć się do sieci elektrycznej. To jednak niejedyny argument, przemawiający za wyborem tego typu domowej elektrowni fotowoltaicznej. Dla wielu jest to w pełni wystarczalny system zasilania elektrycznego.

Do gromadzenia energii elektrycznej wyprodukowanej z fotowoltaiki wykorzystuje się akumulatory. Możemy w nich przechowywać nadwyżkę prądu i wykorzystać go w późniejszym czasie. Ile akumulatorów trzeba wykorzystać do zasilania domu? Odpowiedź odnajdziesz w naszym artykule.

Czy warto inwestować w instalację off-grid do zasilania domu?

Systemy fotowoltaiczne typu off-grid nie przesyłają energii elektrycznej do sieci. Cały jej nadmiar jest magazynowany w akumulatorach, które po zachodzie słońca oddają zmagazynowaną energię. W wielu krajach na świecie taki system jest w pełni wystarczalny. W USA narodził się nawet pewnego rodzaju styl życia związany z samowystarczalnością. Jednym z kluczowych jego elementów jest właśnie instalacja fotowoltaiczna w systemie off-grid. W Polsce, z uwagi na uwarunkowania klimatyczne, nie zawsze będzie to opłacalna inwestycja. Wszystko zależy bowiem od zapotrzebowania na energię. Niekiedy jednak sytuacja zmusza nas do wyboru takiego rozwiązania np. z uwagi na fizyczny brak dostępu do sieci elektrycznej. Wówczas inwestycja w instalację off-grid będzie w pełni słuszną decyzją.

Ile akumulatorów potrzeba do zasilania domu?

Tutaj odpowiedzi jednoznacznej udzielić nie można, ponieważ wszystko zależy od tego, jak duże zapotrzebowanie na energię ma dane gospodarstwo domowe. Dla przykładu weźmy sobie przeciętną rodzinę mieszkającą w domku parterowym, której roczne zużycie prądu wynosi około 3600 kWh. Przy takim zapotrzebowaniu warto zainwestować w instalację o mocy 4kW. Ile wówczas będziemy potrzebowali akumulatorów?

W fotowoltaice najlepiej sprawdzają się akumulatory żelowe. Jeden akumulator 12v 200Ah jest w stanie zmagazynować około 2,4 kWh. Przy zapotrzebowaniu rocznym wspomnianym powyżej, dzienne zużycie będzie wynosiło około 10 kWh. Instalacja fotowoltaiczna o mocy 4kW w optymalnych warunkach będzie w stanie wygenerować dziennie około 12 kWh. Aby więc zmagazynować taką ilość niezbędne będzie zaopatrzenie się w przynajmniej pięć akumulatorów 200Ah.

Ile akumulatorów potrzeba do zasilania domku letniskowego?

Oprócz wykorzystania instalacji fotowoltaicznych działających w systemie off-grid w jednorodzinnych domach mieszkalnych możemy skorzystać z tego typu produkowania i gromadzenia energii również w domkach letniskowych. W przypadku takich budynków jest to bardzo korzystne rozwiązanie, gdyż zwykle znajdują się one z dala od cywilizacji. Z punktu widzenia ich użytkowników jest to zarówno plusem, jak i minusem. Zdecydowaną zaletą lokalizacji oddalonej od miejskiego zgiełku jest cisza i spokój. Wadą może okazać się brak możliwości połączenia z siecią energetyczną. W takiej sytuacji instalacja złożona z paneli fotowoltaicznych i akumulatorów jest strzałem w dziesiątkę. 

Domek letniskowy ma zwykle niewielką powierzchnię i znajduje się w nim mniej urządzeń zasilanych energią elektryczną. Nawet w takich przypadkach należy zdecydować się na przeprowadzenie audytu energetycznego, który pozwoli oszacować wydajność instalacji fotowoltaicznej. Z racji tego, że domki letniskowe wykorzystuje się sezonowo i mają charakter stricte wypoczynkowy, zużycie prądu będzie znacznie mniejsze niż w przypadku domu jednorodzinnego. W większości letnich domków wystarczą panele fotowoltaiczne o łącznej mocy ok. 550 W oraz dwa akumulatory o pojemności od 110Ah do 150Ah

Żywotność akumulatorów żelowych

Producenci akumulatorów żelowych gwarantują długą żywotność sięgającą nawet 10 lat. Przy tak dużej inwestycji jest to bardzo ważny aspekt, który może zadecydować o podjęciu ostatecznej decyzji. Jeśli inwestujemy w system off-grid, musimy mieć świadomość, że aby przedłużyć żywotność akumulatorów nie możemy dopuszczać do ich całkowitego rozładowania. Przy stałym użytkowaniu akumulatorów i ich ciągłym ładowaniu, możemy liczyć na pełną sprawność przez wiele lat. Zaopatrując się w odpowiednią ich ilość, ściśle dobraną do zapotrzebowania, możemy zdecydowanie wydłużyć żywotność akumulatorów, a tym samym funkcjonalność całej instalacji. Dlatego tak ważne jest prawidłowe przeliczenie zapotrzebowania i podpięcie odpowiedniej ilości akumulatorów. Lepiej jest dołożyć jeden czy dwa więcej, aby mieć pewność, że nie będzie dochodzić do całkowitego rozładowywania akumulatorów, niż po kilku latach wymieniać całość z uwagi na zużycie.

Jeżeli nie jesteśmy w stanie stale kontrolować poziomu naładowania akumulatorów, znajdujących się w naszej instalacji fotowoltaicznej działającej w systemie off-grid, możemy zdecydować się na akumulatory LiFePO4. Ten rodzaj baterii charakteryzuje się wysokim napięciem, stosunkowo dużą pojemnością, bardzo długą żywotnością, a przede wszystkim, niskim samorozładowaniem. Oznacza to, że akumulatory LiFePO4 można naładować, a następnie odłożyć, w celu wykorzystania zgromadzonej energii elektrycznej w późniejszym czasie.