Wykorzystanie urządzeń zasilanych energią elektryczną rośnie z roku na rok. Mikroinstalacje fotowoltaiczne są alternatywnym źródłem prądu, które nie tylko daje możliwość wygenerowania znacznych oszczędności, związanych z mniejszymi rachunkami, ale również jest ekologiczne.

Duża liczba przydomowych elektrowni składających się z modułów słonecznych sprawia, że dostawcy energetyczni, z którymi są one połączone, odnotowują nietypowe zjawiska, związane z napięciem. Z czego wynikają te wahania i czy jest sposób, aby nie wpływały na mikroinstalację?

Dlaczego napięcie w sieci jest za wysokie?

Niegdyś energia elektryczna dostarczana była jednostronnie do naszych gospodarstw domowych za pomocą sieci. W ostatnich czasach ogromną popularność zyskały panele fotowoltaiczne, które służą do produkcji prądu, między innymi, na własny użytek. Infrastruktura, jaką stanowi sieć energetyczna, domyślnie nie była przystosowywana do obustronnego przesyłu prądu - stąd też zdarzają się wahania napięcia. 

Takie sytuacje nie muszą mieć negatywnego wpływu na stan instalacji fotowoltaicznej, w szczególności, jeśli została ona wykonana z wysokiej jakości komponentów oraz jej uruchomienia podjęła się profesjonalna ekipa montażowa. Zbyt małe zużycie prądu w gospodarstwie domowym sprawia, że reszta energii zostaje przesłana przez sieć do elektrowni. Duże ilości nadprodukcji mogą więc ją obciążyć. Nawet jeżeli my tego nie odczujemy, może mieć to wpływ na mikroinstalację naszego sąsiada. 

Co się dzieje, kiedy napięcie w sieci jest za wysokie?

To, że napięcie w sieci jest zbyt wysokie lub występują jego wahania, nie musi być równoznaczne z awarią mikroinstalacji fotowoltaicznej. Jeżeli cały system został skrupulatnie zaprojektowany, powstał z dobrych jakościowo elementów oraz został zamontowany w prawidłowy sposób, nie mamy się czym przejmować. 

Panele fotowoltaiczne najwięcej energii produkują wiosną oraz latem - to właśnie wtedy dni są najdłuższe a nasłonecznienie, największe. W tym okresie przesył nadprodukcji do sieci energetycznej jest naprawdę pokaźny. Jeżeli w okolicy znajduje się wiele mikroinstalacji, może dojść do przeciążenia sieci energetycznej. Taka sytuacja często okazuje się przyczyną obniżenia mocy pracy falownika, co wpływa na wydajność instalacji fotowoltaicznej. 

Za wysokie napięcie w sieci - jak mu zapobiec?

Zwiększenie zużycia energii elektrycznej w gospodarstwie domowym sprawia, że mniej energii “przechodzi” przez sieć, a co za tym idzie, nie obciąża jej w tak dużym stopniu. Efektywnym sposobem na zwiększenie konsumpcji prądu jest zainwestowanie w pompę ciepła. Dzięki niej nie tylko unikniemy negatywnego wpływu wahań napięcia w sieci energetycznej, ale również zyskamy bezemisyjne źródło ciepła w domu. 

Innym, równie dobrym rozwiązaniem, może okazać się gromadzenie nadprodukcji w magazynach energii. Decydując się na tę opcję, możemy całkowicie zrezygnować z połączenia z siecią energetyczną, tworząc instalację off-grid lub częściowo gromadzić prąd w akumulatorach. 

Posiadacze samochodów elektrycznych również nie muszą obawiać się o zbyt dużą nadprodukcję prądu. Ładowanie takiego auta jest doskonałym sposobem na pozbycie się problemu, jakim jest za wysokie napięcie w sieci. Ponadto, jest to ekologiczne rozwiązanie, które zmniejsza zanieczyszczenie środowiska. Warto również pamiętać o tym, że coraz więcej dużych miast planuje wprowadzić strefy czystego transportu, czyli zakaz wjazdu w wybrane miejsca przez osoby posiadające stare auta spalinowe.