Dzięki fotowoltaice jesteśmy w stanie wytwarzać darmowy prąd ze słońca na własny użytek. Jest to niezwykle opłacalna inwestycja, która przy osiągnięciu optymalnej produkcji jest w stanie zwrócić się już po kilku latach. Do wydajnego funkcjonowania paneli fotowoltaicznych konieczne jest znalezienie odpowiedniego miejsca montażu, które umożliwi dobre nasłonecznienie modułów fotowoltaicznych. 

Nie każdy budynek umożliwia zamontowanie paneli fotowoltaicznych w taki sposób, aby były one w pełni nasłonecznione. W takiej sytuacji doskonale sprawdzi się konstrukcja pod panele fotowoltaiczne na gruncie. Jakie zalety ma fotowoltaika na gruncie i kiedy powinniśmy się na nią zdecydować? Odpowiadamy w artykule!

Fotowoltaika na gruncie czy na dachu?

Coraz więcej osób postanawia zainwestować w panele słoneczne. Do grupy zwolenników pozyskiwania darmowej energii na własny użytek zaliczają się mieszkańcy domów, przedsiębiorcy czy też rolnicy. Powszechne jest również wykorzystanie paneli fotowoltaicznych na domkach letniskowych, kamperach i przyczepach kempingowych. Takie rozwiązanie umożliwia ograniczenie wydatków na energię na wakacjach oraz umożliwia podróżującym osiągnięcie niezależności energetycznej. 

Mimo że mobilne instalacje fotowoltaiczne funkcjonujące w systemie off-grid z każdym rokiem zyskują na popularności, wciąż najczęściej spotykanymi są te zamontowane na dachach budynków. Może się zdarzyć, że ten element domu uniemożliwia instalację paneli słonecznych. Zwykle wynika to z niestandardowego kształtu dachu, zbyt małej ilości miejsca, potrzebnego do uzyskania odpowiedniej produkcji, pokrywającej zapotrzebowanie energetyczne lub niewystarczającej ekspozycji dachu na słońce. 

Fotowoltaika na gruncie pomoże osobom zainteresowanym pozyskaniem energii na własny użytek, w osiągnięciu ich celu. Konstrukcja pod panele fotowoltaiczne na gruncie może być indywidualną mikroinstalacją lub też stanowić uzupełnienie tej, znajdującej się na dachu. 

Fotowoltaika na gruncie - podatek i kwestie prawne

Jedną z najczęściej poruszanych kwestii związanych z fotowoltaiką na gruncie są regulacje, związane z prawem budowlanym, oraz podatki. Osoby, zainteresowane montażem instalacji fotowoltaicznej, których moc nie przekracza 50 kW, nie muszą uzyskiwać pozwolenia na budowę. Zasada ta obejmuje zarówno instalacje stworzone z paneli słonecznych montowanych na dachach budynków, jak i fotowoltaikę na gruncie.

Wyjątkiem, w którym przy tworzeniu instalacji fotowoltaicznej potrzebne jest pozwolenie na budowę, jest sytuacja, w której panele fotowoltaiczne mają być zamontowane na budynku wpisanym do rejestru zabytków. W przypadku fotowoltaiki na gruncie zezwolenie jest wymagane w przypadku, w którym planowana wysokość takiej instalacji przekracza 3 m.

Podatki to kolejny temat, który interesuje przyszłych posiadaczy paneli fotowoltaicznych. We wcześniejszych latach montaż fotowoltaiki na dachu był obłożony mniejszym podatkiem niż ten, dotyczący instalacji montowanych na gruncie. Aktualnie przepisy te uległy zmianie i podatek, jaki należy doliczyć do pełnej usługi stworzenia instalacji fotowoltaicznej, został ujednolicony i wynosi aktualnie 8%.

Fotowoltaika na gruncie - odległość od granicy działki

Istnieją pewne warunki i ograniczenia, do których należy zastosować się podczas tworzenia konstrukcji, jaką jest fotowoltaika na gruncie. Jak wspomnieliśmy w poprzedniej części artykułu, jeżeli moc instalacji fotowoltaicznej nie przekracza 50 kW, a jej wysokość jest mniejsza niż 3 m, nie jest wymagane pozwolenie na budowę. Należy jednak spełnić pewien warunek. Jaki?

Jest nim odległość od granicy działki instalacji fotowoltaicznej wybudowanej na gruncie. Pozwala to zachować wszelkie środki bezpieczeństwa związane z montażem i użytkowaniem fotowoltaiki. Zgodnie z obowiązujący prawem, odległość pomiędzy granicą działki a panelami fotowoltaicznymi, zamontowanymi na gruncie, powinna wynosić 4 m.

Konstrukcja pod panele fotowoltaiczne na gruncie - zalety

Samo posiadanie paneli fotowoltaicznych, dzięki którym możemy w pełni zaspokoić nasze zapotrzebowanie na energię elektryczną, jest niezwykle opłacalną inwestycją. Fotowoltaika na gruncie charakteryzuje się szeregiem zalet, które zachęcają osoby pragnące pozyskiwać darmowy prąd ze słońca do stworzenia takiej mikroinstalacji. 

Najważniejszą z zalet fotowoltaiki na gruncie jest możliwość dowolnego ustawiania konstrukcji. Budowa dachu nie zawsze pozwala na montaż paneli fotowoltaicznych pod odpowiednim kątem. Stelaż, na którym montowane są moduły słoneczne na gruncie, możemy stworzyć w taki sposób, aby były one odpowiednio nasłonecznione. 

Do innych plusów paneli fotowoltaicznych montowanych na ziemi zaliczamy optymalne warunki do sprawnego funkcjonowania mikroinstalacji. Swobodny przepływ powietrza zapewnia naturalne chłodzenie modułów, dzięki czemu istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo ich przegrzania. Konstrukcja pod panele fotowoltaiczne na gruncie zapewnia również dobry dostęp do elementów instalacji, co ułatwia ich przegląd oraz ewentualną konserwację. 

Jeżeli dysponujemy rozległą, niezagospodarowaną przestrzenią na działce, mamy możliwość stworzenia instalacji o naprawdę dużej mocy. Z rozwiązania, jakim jest fotowoltaika na gruncie, chętnie korzystają więc różnego rodzaju firmy, które mają znacznie większe zapotrzebowanie energetyczne niż użytkownicy indywidualni. Należy jednak pamiętać o stosownych pozwoleniach, jeżeli moc mikroinstalacji przekracza 50 kW. 

Fotowoltaika na gruncie - konstrukcja i jej montaż

Panele fotowoltaiczne na gruncie montuje się poprzez umieszczenie ich na specjalnej konstrukcji, składającej się ze stelaży, która umożliwia umieszczenie modułów pod odpowiednim kątem. Ważne, aby instalacja była zwrócona w kierunku południowym, co umożliwia zapewnienie jej odpowiedniego poziomu nasłonecznienia, zapewniającego satysfakcjonującą produkcję energii elektrycznej.

Fotowoltaika na gruncie, oprócz specjalnej konstrukcji nośnej, składającej się ze stelaży, składa się z takich samych elementów, jak instalacja montowana na dachu budynku. Dzięki temu jej koszt jest zbliżony do tych najpopularniejszych rodzajów instalacji.