Panel fotowoltaiczny jest istotnym elementem systemu energii słonecznej. Przekształca on światło słoneczne w energię elektryczną, którą można wykorzystać do zasilania domu lub firmy. Jednak, jak każde inne urządzenie elektroniczne, panele fotowoltaiczne mogą od czasu do czasu doświadczać błędów lub uszkodzeń. W tym wpisie na blogu omówimy najczęstsze błędy i uszkodzenia fotowoltaiczne oraz przedstawimy wskazówki, jak sprawdzić panel PV pod kątem tych problemów. Dzięki za przeczytanie!

Żywotność paneli słonecznych

Producenci zwykle deklarują sprawność paneli słonecznych do 25 lat. Nie uwzględnia to jednak takich czynników jak niewłaściwa instalacja czy stosowanie ogniw PV wątpliwej jakości. W efekcie panele słoneczne mogą przestać działać lub mieć obniżoną sprawność na długo przed przewidywanym okresem eksploatacji. Dlatego tak ważne jest stosowanie materiałów, które są odporne na różne warunki atmosferyczne. Markowe moduły zazwyczaj charakteryzują się bezawaryjną pracą przez wiele lat, potwierdzają to liczne certyfikaty. Urządzenia przechodzą szereg testów odporności na stres cieplny, uszkodzenia mechaniczne, a niekiedy także czynniki chemiczne. Brak odpowiednich certyfikatów powinien być sygnałem ostrzegawczym, że mamy do czynienia z panelami słonecznymi gorszej jakości. Dzięki zastosowaniu wysokiej jakości materiałów możemy mieć pewność, że nasze panele słoneczne przez wiele lat będą działały zgodnie z oczekiwaniami.

Wykrywanie uszkodzeń oraz podstawowe wady niskiej jakości fotowoltaiki

Uszkodzenia paneli fotowoltaicznych są zwykle wykrywane przez specjalne testery podczas procesu produkcyjnego. Uszkodzenia mogą być również zauważone po montażu, szczególnie w niższej jakości panelach fotowoltaicznych klasy B, gdzie błędy produkcyjne są częstsze. Najczęstszym rodzajem uszkodzenia jest zarysowanie szkła, które może być wynikiem błędu podczas transportu lub instalacji. Rysy te mogą powodować zacienienie i wpływać na zdolność panelu do odbijania światła. W najgorszych przypadkach rysa może pozwolić na dostanie się do panelu kurzu, wody lub powietrza, co może spowodować uszkodzenie ogniw. W związku z tym ważne jest, aby dokładnie sprawdzić panele PV pod kątem wszelkich uszkodzeń przed i po instalacji. Robiąc to, możesz zapewnić, że twój system fotowoltaiczny działa z najwyższą wydajnością.

Precyzyjne ułożenie ogniw fotowoltaicznych oraz zanieczyszczenia

Wykrywanie uszkodzeń i podstawowe wady niskiej jakości fotowoltaiki są zwykle widoczne tylko podczas stosowania promieniowania rentgenowskiego lub termowizyjnego. Metody te pomagają ocenić uszkodzenia ukryte wewnątrz modułów fotowoltaicznych. Zanieczyszczenia od wewnątrz wpływają nie tylko na walory estetyczne instalacji, ale przede wszystkim na właściwości elektryczne ogniw i połączeń. Osłabienie przyczepności lub rozwarstwienie poszczególnych warstw również może być konsekwencją nieodpowiedniego uszczelnienia modułów fotowoltaicznych. Uszkodzenie szyby to kolejny rodzaj awarii, który może być spowodowany czynnikami zewnętrznymi, takimi jak grad, ciężkie przedmioty czy nawet zły montaż.Zazwyczaj tego typu uszkodzenia nie są objęte gwarancją.

Podsumowanie

Podsumowując, jeśli chcesz jak najdłużej utrzymać panele fotowoltaiczne w dobrym stanie, zleć ich montaż profesjonaliście i okresowo sprawdzaj stan powłoki. Wszelkie odchylenia od normy należy zgłaszać, aby można było dokonać niezbędnych napraw. Przestrzegając tych kroków, możesz mieć pewność, że Twoja inwestycja zwróci się w dłuższej perspektywie. Masz pytania dotyczące konserwacji paneli fotowoltaicznych? Zadzwoń do nas, a chętnie udzielimy więcej informacji.