Co się zmienia w certyfikacji instalatorów OZE?

Już niedługo reguły dotyczące wydawania certyfikatów dla instalatorów OZE ulegną zmianie. Ministerstwo Klimatu i Środowiska planuje wprowadzić modyfikację jeszcze w tym roku. Jednak co się zmieni?

Główną i największą zmianą będzie brak możliwości uzyskania certyfikatu instalatora odnawialnych źródeł energii na podstawie dyplomu potwierdzającego ukończenie wyznaczonych studiów wyższych.

MKiŚ tłumaczy to tym, że wiedza zdobywana na kierunkach m.in.: związanych z wszelkimi urządzeniami OZE oraz instalacjami sanitarnymi, energetycznymi, elektroenergetycznymi, grzewczymi, chłodniczymi, cieplnymi, klimatyzacyjnymi i elektrycznymi jest po prostu niewystarczająca.

Ważnym jest jednak fakt, że w nadchodzące wersji nowelizacji ustawy o OZE, nie będzie nowych zasad dotyczących wydawania certyfikatów instalatorów systemów fotowoltaicznych oraz pomp ciepła.

Zmiany zostaną wprowadzone wyłącznie do projektu nowelizacji ustawy o inwestycjach wiatrowych. Jednak kolejne aktualizacje będą systematycznie wdrażane do ustawy o odnawialnych źródłach energii właśnie przez tę nowelizację

Nowe wymagania dla kandydatów na certyfikowanych instalatorów

Zgodnie ze słowami Ministerstwa Klimatu i Środowiska umiejętności zdobywane na studiach o kierunkach związanych z odnawialnymi źródłami energii są za mało "praktyczne". Dlatego nowym wymaganiem będzie pozytywny wynik z egzaminu sprawdzającego umiejętności zarówno w teorii, jak i w praktyce.

MKiŚ dodaje, że poza powyższym egzaminem, nie powinno być potrzeby przedstawiania dodatkowych dokumentów potwierdzających kwalifikacje. W tym celu resort klimatu zrezygnuje z kilku elementów z art. 136 ust. 3 pkt 1 ustawy o OZE. Stanie się to prawdopodobnie jeszcze w tym kwartale.

W tej chwili certyfikat jest wydawany przez Urząd Dozoru Technicznego (UDT) oraz zaświadcza o posiadanej wiedzy i umiejętnościach do instalacji:

  • Pieców i kotłów na biomasę,

  • Słonecznych systemów grzewczych,

  • Systemów fotowoltaicznych,

  • Pomp ciepła

  • Płytkich systemów geotermalnych.

Mogą się po niego zgłosić instalatorzy wykonujący mikro instalacje do 50 kW oraz małe instalacje do 500 kW mocy elektrycznej lub cieplnej 600 kW.

Proces certyfikacji: Krok po kroku

Obecnie uzyskanie potwierdzenia swoich kwalifikacji różni się w zależności od dotychczasowych działań kandydata, które rozdzielono na dwie grupy:

  1. Osoby, które ukończyły szkolenie w zatwierdzonym ośrodku oraz zdały egzamin.

  2. Osoby z wyższym wykształceniem na odpowiednim kierunku lub z wykształceniem zawodowym w charakterze technika urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.

W przypadku kandydatów z numerem jeden muszą oni spełniać także poniższe wymagania:

  • Posiadać zdolność do czynności prawnych i publicznych

  • Kwalifikacje do instalacji urządzeń z zakresu OZE potwierdzone odpowiednim dokumentem

  • Minimum 3 lata doświadczenia zawodowego pracy przy odnawialnych źródłach energii

  • Ukończenie co najmniej dwusemestralnych studiów podyplomowych ze stosownego kierunku.

  • Odbyte praktyki u jednego z producentów instalacji OZE.

  • Nie może być skazany za przestępstwa przeciwko wiarygodności dokumentów i obrotowi gospodarczemu.

  • Ukończyć odpowiednie szkolenie podstawowe zakończone zaświadczeniem

  • Osiągnął wynik pozytywny z egzaminu przeprowadzonego przez UDT.

Przy drugiej grupie lista wymogów jest znacznie krótsza:

  • Dyplom zawodowy lub potwierdzający kwalifikację w zawodzie technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej

  • Dyplom ukończenia studiów wyższych z odpowiedniego kierunku.

  • Mieć pełne prawa do czynności prawnych i publicznych

  • Brak wyroków za przestępstwa przeciwko wiarygodności dokumentów i obrotowi gospodarczemu,

Ważność uzyskanego certyfikatu wynosi 5 lat. Następnie można przedłużyć go o kolejne 5.

Wpływ zmian na rynek instalacji OZE w Polsce

Wprowadzenie nowych przepisów ma na celu podniesienie jakości instalacji OZE. Co powinno skutkować wzrostem zadowolenia klientów oraz większą efektywnością podczas tworzenia kolejnych źródeł odnawialnej energii.

Wraz z bezwzględnym obowiązkiem zdania egzaminu, liczba dobrze wykwalifikowanych specjalistów również powinna wzrastać. Dzięki temu inwestycje w OZE mogą być realizowane szybciej i z większym rozmachem.

Wyższe standardy branżowe pomimo potencjalnie lepszych rezultatów mogą spowodować również ograniczenia przy wejściu na rynek dla nowych instalatorów. Przez co nowe regulacje mogą prowadzić także do mniejszej konkurencji. A co za tym idzie także do wyższych cen. Jednak jak będzie dokładnie, to czas pokaże.

Ponadto w tej chwili w UDT zarejestrowanych jest prawie 9 500 instalatorów różnego rodzaju systemów OZE. Jednak certyfikaty bardzo dużej grupy z nich nie są już ważne.

Reakcje branży: Opinie i przewidywania ekspertów

Eksperci z branży odnawialnych źródeł energii są w tym temacie podzieleni. Jedni uważają, że bardziej rygorystyczne zasady dotyczące przyznawania zezwoleń i certyfikatów są jak najbardziej zrozumiałe.

Inni natomiast skłaniają się ku zdaniu, że nowe regulacje mogą przynieść więcej szkód niż potencjalnych zysków. Ich obawy biorą się z prawdopodobnego utrudnienia wejścia na rynek dla początkujących instalatorów oraz większego kosztu dla firm z branży OZE. Co może doprowadzić do zmniejszenia konkurencji na rynku.

Obie grupy zgadzają się jednak, że zmiany w ustawach to krok, który musiał być w końcu podjęty.