Fotowoltaika umożliwia jej użytkownikom pozyskiwanie darmowej energii elektrycznej na własny użytek. Budzi to coraz większe zainteresowanie wśród osób, chcących zminimalizować wydatki na prąd. Zanim zabierzemy się za montaż paneli słonecznych w domu, firmie czy też gospodarstwie rolnym powinniśmy zadbać o przeprowadzenie dokładnego audytu energetycznego, określającego zapotrzebowanie na energię przyszłych użytkowników modułów słonecznych. 

Kolejnym krokiem jest znalezienie dogodnego miejsca, które umożliwiłoby jak największą produkcję zielonej energii za pomocą paneli fotowoltaicznych. Promienie słoneczne nie zawsze padają na moduły pod takim samym kątem i z taką samą mocą, co w niektórych przypadkach może zmniejszać wydajność fotowoltaiki. Jednym ze skutecznych rozwiązań tego problemu może być fotowoltaika na trackerach. Na czym polega i jakie są korzyści płynące z wyboru takiej metody instalacji paneli?

Solar tracker - do czego służy?

Solar tracker lub, innymi słowy, system nadążny za słońcem, jest rodzajem konstrukcji pod panele fotowoltaiczne, która ma za zadanie maksymalizację produkcji pochodzącej z fotowoltaiki. Szacuje się, że uzysk z instalacji PV, do której skonstruowania wykorzystuje się solar tracker, może być nawet o 30% większy, niż w przypadku standardowego montażu. 

Fotowoltaika na trackerach solarnych jest ruchoma, a co za tym idzie, moduły mogą “podążać” za promieniami słonecznymi (stąd nazwa system nadążny). W celu uzyskania najwyższej wydajności instalacji fotowoltaicznej moduły powinny być ustawione prostopadle do źródła padania promieni słonecznym pod właściwym kątem. Zdarza się, że nie zawsze jest to możliwe, dlatego też coraz więcej osób (w szczególności są to przedsiębiorstwa) decyduje się na montaż paneli z wykorzystaniem solar trackerów. 

Tracker solarny składa się ze stelaża, do którego montuje się panele fotowoltaiczne. Specjalne siłowniki umożliwiają obracanie modułów. Sterownik, który jest kompatybilny z systemem GPS lub czujnikami światła, wskazuje właściwe ułożenie paneli słonecznych tak, aby uzyskać satysfakcjonujący poziom produkcji energii elektrycznej. 

W jakich sytuacjach sprawdzi się fotowoltaika na trackerach?

Najczęściej spotykanym miejsce, w którym możemy napotkać tracker solarny, jest farma fotowoltaiczna. Jej zadaniem jest zgromadzenie możliwie jak największej ilości energii elektrycznej, dlatego też zastosowanie solar trackerów jest jak najbardziej uzasadnione. Z racji tego, że koszt zamontowania takiego systemu jest wyższy niż w przypadku standardowych instalacji fotowoltaicznych, stosuje się go w miejscach, w których o wiele szybciej nastąpi zwrot dokonanej inwestycji. 

Coraz częściej można spotkać się również z wykorzystywaniem tego rozwiązania wśród dużych przedsiębiorstw, które chciałyby produkować energię elektryczną pochodzącą ze słońca na własny użytek. Solar tracker umożliwia uzyskanie o ⅓ więcej prądu z takiej samej powierzchni paneli, co w przypadku dużych firm jest bardzo korzystnym rozwiązaniem. 

Trackery solarne - rodzaje i zastosowanie

Obecnie na rynku możemy spotkać trackery solarne dostępne w dwóch wariantach. Pierwszym z nich jest tracker jednoosiowy, który obraca się w jednej z osi (pionowej lub poziomej). Innym rozwiązaniem jest tracker dwuosiowy i jak sama nazwa wskazuje, ten system podąża za promieniami słonecznymi w obydwu osiach, co umożliwia uzyskanie jeszcze większej produkcji. 

Jakie zalety i wady ma tracker fotowoltaiczny?

Jak wiele innowacyjnych rozwiązań, tak samo i solar tracker, ma swoje zalety i wady. Do korzyści płynących z wykorzystania tego systemu z pewnością możemy zaliczyć znacznie większy poziom produkcji energii elektrycznej uzyskanej z danej powierzchni instalacji PV. Właśnie z tego względu trackery solarne są coraz częściej wykorzystywane na farmach fotowoltaicznych. Wielu użytkowników zauważyło również, że system obrotowy umożliwia łatwy dostęp do paneli, co znacznie usprawnia ich przegląd i ewentualny serwis. 

Główną wadą stosowania systemu, w którym wykorzystuje się trackery solarne, są dodatkowe koszty. Jest to jeden z powodów, dla których zwykle nie wykorzystuje się tego rozwiązania w przydomowych mikroinstalacjach fotowoltaicznych. Niemniej, aby produkować darmowy prąd na własny użytek w domu czy firmie, zwykle nie potrzebujemy tego rodzaju systemów. Montaż fotowoltaiki na dachu czy gruncie jest w stanie w zupełności zaspokoić przeciętne zapotrzebowanie energetyczne. Z tego względu trackery solarne są najczęściej wykorzystywane przez inwestorów, dysponujących dużym budżetem, którym zależy na bardzo dużej produkcji prądu