Panele fotowoltaiczne są narzędziem do ekologicznego pozyskiwania energii słonecznej. Dzięki nim możemy przekształcić moc pochodzącą ze słońca w prąd, który zasila urządzenia w naszych domach czy firmach. Jest to krok w stronę zielonej, nieskończonej energii, która czeka na jej wykorzystanie. Jakie panele fotowoltaiczne wybierzesz?

Panele monokrystaliczne - wszystko, co musisz o nich wiedzieć 

Panele fotowoltaiczne występują w różnych wariantach. Najpopularniejszymi modułami są mono- i polikrystaliczne. Te pierwsze charakteryzuje czarna barwa, która jest wynikiem użycia monokryształu krzemu. Jest to najnowsza technika produkcji paneli słonecznych zapewniająca najwyższą jakość modułów.

Ogniwa monokrystaliczne dzięki swojej budowie mają większą wydajność. Produkcja energii zachodzi w pojedynczych kryształach, co sprawia, że są bardziej ekonomiczne. Panele monokrystaliczne produkują od 15% do nawet 20% więcej prądu w porównaniu do innych modułów, co świadczy o ich wyjątkowej efektywności. Świetnie sprawdzają się nawet przy mniejszej ekspozycji na promienie słoneczne. 

Dzięki wysokiej wydajności pojedynczego modułu możemy zamontować ich mniej, a co za tym idzie, powierzchnia instalacji będzie zdecydowanie mniejsza niż w przypadku innych rodzajów paneli. Cena modułów monokrystalicznych jest nieco większa niż w przypadku np. paneli monokrystalicznych. Niemniej są niezwykle wydajne oraz trwałe, dzięki czemu będą opłacalną inwestycją na lata. 

Panele polikrystaliczne - najważniejsze informacje

Kolejnym, popularnym rodzajem paneli fotowoltaicznych są moduły polikrystaliczne. Charakteryzują się lekko niebieską barwą, dzięki czemu łatwo odróżnić je od innych paneli fotowoltaicznych. Produkcja tych modułów jest nieco mniej kosztowna, a co za tym idzie, końcowa cena produktu również jest niższa. 

Struktura ogniw wykorzystywanych do budowy paneli polikrystalicznych ma inny kształt niż w przypadku modułów monokrystalicznych. Ogniwo polikrystaliczne jest tworzone z sześcianu, a następnie cięte na kawałki w kształcie kwadratu, z których powstają moduły. Do produkcji również używany jest krzem, ale w trochę innej formie. 

W porównaniu do paneli monokrystalicznych są nieco mniej efektywne, ale wciąż doskonale spełniają swoją funkcję. Ich struktura nie pozwala im na większą produkcję energii, ale da się to zrekompensować większą liczbą paneli. Ich najistotniejszym atutem jest cena, która jest niezwykle atrakcyjna dzięki niższym kosztom produkcji.

Panele monokrystaliczne czy polikrystaliczne - jakie są różnice?

Podstawową różnicą pomiędzy panelami mono- i polikrystalicznymi jest cena. Moduły monokrystaliczne są nieco droższe, ponieważ wykorzystanie najnowszych technologii sprawia, że proces produkcji jest bardziej kosztowny. Na cenę wpływa również większa wydajność tych modułów, co bezpośrednio przekłada się na wyższy poziom produkcji energii elektrycznej pochodzącej ze słońca.

Panele polikrystaliczne są zdecydowanie tańsze i uzależnione jest to od sposobu produkcji, który jest nieco mniej skomplikowany. Jeżeli przy ich użyciu chcemy wytworzyć taką samą ilość energii, jaką produkują panele monokrystaliczne, będziemy potrzebowali więcej modułów, co wiąże się z większą powierzchnią instalacji fotowoltaicznej.

Jakie panele fotowoltaiczne wybrać?

Panele fotowoltaiczne to krok w stronę ekologicznej energii i warto wybrać takie, które będą idealnie dopasowane do naszych potrzeb. 

Panele monokrystaliczne sprawdzą się w sytuacji, w której nie dysponujemy wielką przestrzenią, ale zależy nam na energii odnawialnej. Czarny kolor modułów nie wpływa znacząco na aspekty wizualne naszego budynku. 

Panele polikrystaliczne są znane od lat i stanowią nieodłączny elementem osiedla wypełnionego domami. Widnieją na dachach wielu budynków, nie tylko tych mieszkalnych. Cena jest aspektem przyciągający klientów do zakupu, ale trzeba liczyć się z zagospodarowaniem większej przestrzeni, ponieważ są nieco mniej wydajne w porównaniu do modułów monokrystalicznych. 

Montaż paneli fotowoltaicznych

Jeśli wybraliśmy już model paneli, teraz czas skupić się na ich prawidłowym montażu. Powinny być zainstalowane przez doświadczone osoby, a miejsce pod montaż musi być odpowiednio przygotowane. Panele fotowoltaiczne najefektywniej produkują energię elektryczną, kiedy są ustawione pod kątem 45 stopni względem słońca.