Panele fotowoltaiczne są coraz popularniejszą alternatywą dla konwencjonalnego pozyskiwania energii elektrycznej. Nic w tym dziwnego. Produkcja darmowego prądu za pomocą modułów słonecznych nie tylko jest ekologicznym rozwiązaniem, ale również pozwala wygenerować niemałe oszczędności. Panele fotowoltaiczne możemy montować w wielu miejscach. Najpopularniejszymi z nich są dach i grunt, jednak coraz większym zainteresowaniem cieszą się wiaty fotowoltaiczne. Czym są i jakie mają zalety?

Co to jest wiata fotowoltaiczna?

Najczęściej spotykanym widokiem są panele fotowoltaiczne zamontowane na dachach budynków. Rosnące zapotrzebowanie energetyczne w gospodarstwie domowym sprawia, że jego mieszkańcy szukają sposobu na zwiększenie mocy mikroinstalacji słonecznej. W takiej sytuacji doskonałym rozwiązaniem okaże się wiata fotowoltaiczna. 

Wiata fotowoltaiczna, inaczej nazywana carportem fotowoltaicznym lub solarnym, to konstrukcja łącząca w sobie dwie funkcje - zadaszenia miejsca parkingowego oraz instalacji składającej się z modułów słonecznych. Niektórym mogą przypominać instalacje fotowoltaiczne montowane na gruncie, jednak ich rozmiary są na tyle pokaźne, że z powodzeniem mogą służyć jako bezpieczne lokum dla naszych samochodów. 

Jak jest zbudowany i jakie wymiary ma carport fotowoltaiczny?

Rozmiary i wygląd wiaty fotowoltaicznej zależą tak naprawdę od zapotrzebowania danego użytkownika. W prywatnych gospodarstwach domowych zwykle spotyka się carporty jedno- lub dwustanowiskowe. Głównie wiąże się to z liczbą samochodów posiadanych przez mieszkańców danego domu oraz ilością dostępnego miejsca na posesji. 

W niektórych krajach coraz częściej spotyka się wiaty fotowoltaiczne na wielkopowierzchniowych parkingach, np. przy centrach handlowych. Takie rozwiązanie jest doskonałą alternatywą dla garaży podziemnych. Dzięki niemu nie tylko jesteśmy w stanie wyprodukować ogromne ilości energii elektrycznej, ale również zapewniamy klientom galerii handlowej bezpieczne, zadaszone miejsce parkingowe dla ich aut. 

Jakie zalety ma wiata fotowoltaiczna?

Montowanie paneli fotowoltaicznych, szczególnie w postaci carportu, przynosi wiele korzyści dla ich posiadaczy. Pierwszą z nich jest oczywiście pozyskiwanie darmowej energii ze słońca, dzięki czemu jesteśmy w stanie znacząco ograniczyć nasze wydatki na prąd. Zaoszczędzone pieniądze z pewnością solidnie zasilą nasz domowy budżet. Panele fotowoltaiczne są świetną alternatywą dla konwencjonalnych źródeł energii. Pozyskiwanie prądu za ich pomocą jest ekologiczne i nie przyczynia się do degradacji środowiska naturalnego. 

Jeżeli mówimy o korzyściach płynących z samej wiaty fotowoltaicznej, z pewnością możemy do nich zaliczyć bezpieczne miejsce parkingowe, które ochroni nasze auto przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych na nasz samochód. Zimą uniemożliwia gromadzenie się grubej warstwy śniegu na naszym aucie, dzięki czemu nie musimy poświęcać czasu na jego odśnieżanie, co w szczególności odczujemy podczas ciemnych, zimowych poranków. Latem nasz samochód będzie zacieniony, co sprawi, że nie będzie aż tak się nagrzewał, a my nie będziemy musieli chłodzić auta klimatyzacją od razu po wejściu do niego. 

Z zalet, jakie posiada wiata fotowoltaiczna, z pewnością ucieszą się również osoby z zamiłowaniem do ogrodnictwa. Carport umożliwia gromadzenie wody deszczowej, która spływa po powierzchni paneli słonecznych. Zebraną deszczówkę wykorzystamy do podlewania ogrodu, dzięki czemu nie będziemy musieli korzystać z wody bieżącej pochodzącej z wodociągów.

Carport fotowoltaiczny - czy potrzebne jest pozwolenie na budowę?

Podczas budowania niektórych konstrukcji wymagane jest pozwolenie na budowę wydawane przez odpowiedni organ. Wielu z nas zastanawia się, czy przed stworzeniem wiaty wyposażonej w panele fotowoltaiczne potrzebujemy takiej zgody. 

Wszystko zależy tak naprawdę od rozmiarów carportu. Jeżeli nie przekracza on 35 m2, zezwolenie na budowę nie jest wymagane. Oznacza to, że większość wiat fotowoltaicznych będzie mieściła się w tym limicie, ponieważ zwykle osiągają one mniejsze rozmiary. 

Dobrą informacją jest również fakt, że na stworzenie wiaty fotowoltaiczne możemy uzyskać dotację z programu Mój Prąd 4.0. Jedynym warunkiem jest to, aby moc mikroinstalacji nie przekraczała 10 kW.