Panele fotowoltaiczne są niezwykle opłacalnym rozwiązaniem, umożliwiającym pozyskiwanie darmowej energii. Jest to ekologiczna inwestycja na lata, która jest ogromnym krokiem w przyszłość. Czerpiąc prąd ze światła słonecznego, korzystamy z odnawialnej energii, która jest całkowicie neutralna dla środowiska naturalnego. Chcesz dowiedzieć się, jakie korzyści niesie za sobą posiadanie instalacji fotowoltaicznej, działającej w systemie net-billing? Zapraszamy do lektury naszego artykułu!

Fotowoltaika - energia przyszłości

Mówienie o zaletach modułów słonecznych należy rozpocząć od określenia sposobu ich działania. Panele fotowoltaiczne skierowane do źródła światła słonecznego pod odpowiednim kątem, pobierają z niego energię. Ogniwa, najczęściej zbudowane z krzemu, umożliwiają absorpcję energii słonecznej. W ten sposób uzyskujemy prąd stały, który za pomocą falownika zamieniany jest w prąd zmienny, gotowy do wykorzystania w naszych domach.

Net-billing, podstawowe informacje

Ten nowy system rozliczania energii wytworzonej przez panele fotowoltaiczne jest równie prosty co ten poprzedni i nie wymaga wiele od klienta. Net-billing jest odpowiedzią na nowo wprowadzone przepisy Unii Europejskiej dotyczącej energii odnawialnej. Kwota do zapłaty będzie dotyczyła wartości prądu, a nie jak wcześniej, jego ilości, a opierać się będzie o cenę giełdową. Rozliczenie odbywa się raz na okres dwunastu miesięcy.

W uproszczeniu konsument sprzedaje nadmierną ilość wyprodukowanej energii. Dzieje się tak, ponieważ przeciętna rodzina zwykle nie jest w stanie wykorzystać całej energii wytworzonej przez panele słoneczne. Niewykorzystany prąd jest wprowadzany do obiegu, a właściciel systemu może na nim jeszcze dodatkowo zarobić. Jeżeli konsument nie jest w stanie wytworzyć potrzebnej ilości energii, zawsze może ją dokupić.

Dotacja - program „Mój Prąd 4.0” 

Inicjatywa ma na celu zwiększenie produkcji ekologicznej energii pochodzącej ze słońca w polskich domach i zwiększenie ogólnego zainteresowania Odnawialnymi Źródłami Energii. Jeżeli chcemy zakwalifikować się do projektu, panele fotowoltaiczne muszą być używane w celach produkowania energii mieszkańcom danego budynku. Niezbędne jest zawarcie umowy z Operatorem Systemu Dystrybucyjnego, który podłączy nasz system do licznika dwukierunkowego.

Samodzielność właścicieli paneli fotowoltaicznych - na to stawia rząd, uruchamiając, czwarty już z kolei, nabór na beneficjentów projektu. Jest to jeden z największych w Europie programów wspierających prosumentów. W Polsce do udziału w projekcie zgłosiło się ponad 400 tys. osób. Należy pamiętać, że jeżeli nasza instalacja była dofinansowana z innych środków, system ten nie będzie się kwalifikował się do udziału w programie.

“Mój Prąd 4.0” - jak aplikować?

Nabór wniosków trwa do grudnia 2022 roku - warto więc się pospieszyć, jeżeli chcemy skorzystać z dofinansowania. Ogromnym plusem jest możliwość złożenia wniosku na poszczególne panele fotowoltaiczne. Nie jest to skonkretyzowane na rodzinę tylko na instalacje. Kwota uzyskana z dofinansowania może być przeznaczona na zakup, montaż oraz uruchomienie całego systemu. Dokument składany jest elektronicznie, przez osoby, które chcą wziąć udział w programie. 

Aplikowanie możliwe jest poprzez złożenie wniosku na stronie programu „Mój Prąd”. Potrzebny jest dokument, który udowadnia, że wnioskodawca rozlicza się z wytworzonej oraz pobranej energii odnawialnej lub dokument od OSD o przyjęciu zgłoszenia. Należy posiadać potwierdzenie zakupu oraz montażu, jak i zaświadczenie od OSD o dacie instalacji paneli. Powinniśmy mieć również pełnomocnictwo oraz protokół odbioru prac. 

Net-metering a net-billing

Te dwa hasła są często mylone. Net-metering to ciągłe wykorzystywanie i sprzedawanie energii do sieci. Zużycie w okresie rozliczeniowym realizowane jest na bieżąco, a co za tym idzie, posiadacz paneli słonecznych rozliczający się w tym systemie nie zyskuje oraz nie traci za wiele. Osoby biorące udział w programie “Mój prąd 4.0” nie mają możliwości uruchomienia swojej instalacji w tym systemie, natomiast mogą to zrobić, wybierając net-billing.

Nowoczesna forma rozliczenia niesie za sobą wiele korzyści, przede wszystkim konsument jest jednostką decydującą. Klient sprzedaje prąd wytworzony przez jego panele fotowoltaiczne. Kwota zarobiona na energii trafia do wirtualnej skarbonki, a jeżeli konsument nie będzie w stanie wytworzyć potrzebnej ilości zawsze może skorzystać z pieniędzy, które skumulował i dokupić energię elektryczną po aktualnie obowiązującej cenie.