Rosnące ceny energii elektrycznej, motywują nas do ograniczenia nadmiernego użytkowania sprzętów elektronicznych. Niezmiernie ważne są Odnawialne Źródła Energii, dzięki którym nie tylko zmniejszamy nasz negatywny wpływ na środowisko naturalne, ale również możemy ograniczyć wydatki na prąd. 

Energia wytworzona przy pomocy fotowoltaiki zasila urządzenia domowe a jej nadmiar, może być sprzedany lub magazynowany. Określenie, ile prądu zużywają te sprzęty, pomoże nam zaplanować, jaka moc instalacji fotowoltaicznej będzie dla nas najlepsza.

Fotowoltika - darmowa energia w Twoim domu

Panele fotowoltaiczne umożliwiają nam pobór energii słonecznej oraz przemianę jej w prąd, możliwy do wykorzystania w naszych domach. Dla prosumenta jest to ogromny atut. Światło słoneczne jest Odnawialnym Źródłem Energii, dlatego możemy liczyć na nieograniczony dostęp do niego przez lata. 

Fotowoltaika jest bezobsługowym systemem, który sprawnie działa nawet przez dekady. Jedyną inwestycją, jaką musimy poczynić, jest zbudowanie odpowiedniego systemu, w którego skład wchodzą panele fotowoltaiczne. 

Domowe urządzenia elektryczne - ile energii zużywają?

Jeżeli dodamy ilość prądu, którą zużywamy w domu, wynik może nas zdziwić. Moc, jakiej potrzebuje telewizor, laptop, lodówka czy pralka łącznie sięga nawet 600 kWh w skali roku. Niemniej nie są to wszystkie sprzęty, jakie wykorzystujemy w naszych domach.

Jaki jest pobór prądu przez urządzenia kuchenne?

Lodówka to urządzenie, które znajduje się z każdym domu, a jego przeznaczenie sprawia, że musi być na stałe podłączone do prądu. Mimo że wbrew pozorom, nie wymaga tak dużo energii, jej funkcjonowanie jest odpowiedzialne za ponad 25% energii zużywanej w ciągu roku. Im wyższa klasa energetyczna, tym mniej prądu pobiera lodówka, dlatego warto zainwestować w produkt bardziej ekologiczny.

Piekarnik elektryczny, poprzez możliwość rozgrzania się do naprawdę wysokiej temperatury, pobiera dużo energii. Chociaż nie musi on działać cały czas, tak jak lodówka, jest to typowy sprzęt wykorzystywany niemal każdego dnia. Mimo że piekarnik elektryczny to zdecydowanie lepsza alternatywa dla klasycznego piekarnika to i tak należy pamiętać o ilości pobieranego prądu.

O ile bez piekarnika gotowanie byłoby możliwe, tak kuchenka lub płyta indukcyjna są niezbędne w każdej kuchni. Płyta, podobnie jak piekarnik, rozgrzewa się do dość wysokiej temperatury, przez co zużywa dużą ilość energii w krótkim czasie. Możliwość użycia kilku pól naraz znacznie zwiększa pobór prądu, co możemy zaobserwować podczas korzystania ze wszystkich jednocześnie.

Wykorzystując zmywarkę, z pewnością zaoszczędzimy wodę, jednak jej podgrzewanie to największy „złodziej” prądu. Mycie naczyń w zmywarce jest lepsze dla środowiska, ponieważ zużywamy zdecydowanie mniej wody, możemy jeszcze dodatkowo skorzystać z trybu ekologicznego, w którym woda nie jest podgrzewana do tak wysokiej temperatury, co ogranicza rachunki za prąd.

Jaki jest pobór prądu w przypadku innych urządzeń?

Sprzętem codziennego użytku, który zdecydowanie ułatwia nam życie, jest pralka. Obecnie trudno jest sobie wyobrazić pranie ręczne, mimo że kiedyś było to niezwykle powszechne. Energia elektryczna jest zużywana na podgrzanie wody. Nowoczesne urządzenia energooszczędne dają nam możliwość prania w chłodniejszej wodzie, przez co nie wymagają tyle prądu.

Następnym urządzeniem pobierającym energię elektryczną jest telewizor. Chociaż oglądanie programów telewizyjnych jest coraz rzadsze, to platformy streamingowe są niezwykle popularne. Nowoczesne telewizory z wyświetlaczem LED są energooszczędne, a co za tym idzie, pobierają mniej prądu. Stare monitory LCD nie należą do ekologicznych. Nowszy sprzęt to gwarancja niższych rachunków za prądu!

Jak zmniejszyć pobór prądu przez urządzenia domowe?

Świadome używanie urządzeń domowych pomoże nam zaoszczędzić energię. Inwestycja w sprzęt o wyższej klasie energetycznej jest niezwykle opłacalna, ponieważ zużywa on o wiele mniej prądu. Korzystanie z darmowej energii elektrycznej pozyskiwanej ze słońca z pewnością zmniejszy nasze wydatki, gdyż dzięki panelom fotowoltaicznym w dużej mierze wyprodukujemy prąd na własny użytek.