Chociaż panele fotowoltaiczne (PV) są zbudowane tak, aby trwały, istnieje wiele czynników, które mogą skrócić ich żywotność. W tym wpisie na blogu przyjrzymy się kilku głównym rzeczom, które mogą uszkodzić lub zniszczyć panele PV. Tak więc, jeśli myślisz o zainstalowaniu paneli PV na swoim domu lub firmie, pamiętaj o tych rzeczach!

Brudne panele

Kurz, pyłki, liście i inne zanieczyszczenia mogą gromadzić się na panelach fotowoltaicznych, blokując światło słoneczne i zmniejszając ich moc. W niektórych przypadkach takie nagromadzenie może również spowodować fizyczne uszkodzenie paneli. W związku z tym, ważne jest, aby śledzić wydajność swojej matrycy fotowoltaicznej i regularnie ją czyścić. Jednak nie wszystkie instalacje będą się brudzić w tym samym tempie. Czynniki takie jak lokalizacja, pogoda i rodzaj zanieczyszczeń mogą wpływać na to, jak szybko panele pokrywają się brudem. W związku z tym nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania, jeśli chodzi o czyszczenie paneli fotowoltaicznych. Zamiast tego ważne jest, aby ocenić lokalne warunki i opracować harmonogram czyszczenia, który spełnia specyficzne potrzeby danej instalacji.

Zalegający, mokry śnieg zacienia panele

Opady śniegu mogą być piękne, ale mogą również powodować problemy dla instalacji PV. Kiedy śnieg gromadzi się na panelach fotowoltaicznych, zmniejsza wydajność instalacji ze względu na zacienienie. Dodatkowo, śnieg może być trudny do usunięcia. Dobrej jakości panele fotowoltaiczne mają wytrzymałość mechaniczną 5400 Pa, co pozwala im wytrzymać ciężar warstwy śniegu o grubości 1 m. Jednak nadal ważne jest, aby wybrać odpowiedni kąt nachylenia modułów PV, aby zapobiec gromadzeniu się śniegu. Opady śniegu mogą być piękne, ale mogą również powodować problemy dla instalacji PV. Kiedy śnieg gromadzi się na panelach fotowoltaicznych, zmniejsza wydajność instalacji ze względu na zacienienie. Ponadto, śnieg może być trudny do usunięcia. Dobrej jakości panele fotowoltaiczne mają wytrzymałość mechaniczną 5400 Pa, co pozwala im wytrzymać ciężar warstwy śniegu o grubości 1 m. Nadal jednak ważne jest dobranie odpowiedniego kąta nachylenia modułów PV, aby zapobiec gromadzeniu się śniegu.

Grad - Może uszkodzić panele

Grad jest jednym z najgroźniejszych zjawisk pogodowych dla paneli fotowoltaicznych. Uderzenia kamieni gradowych mogą uszkodzić powierzchnię paneli, zmniejszając ich wydajność i wpływając na ich żywotność. Grad często występuje pod koniec zimy i na początku wiosny, co czyni go znaczącym zagrożeniem dla instalacji fotowoltaicznych. Większość producentów poddaje swoje produkty testom na uderzenia gradu, poddając je obciążeniom mechanicznym odpowiadającym kamieniom gradowym o średnicy 25 mm uderzającym w panel z prędkością 82 km/h. W testach tych wykorzystuje się metalowe kulki, które ważą więcej niż prawdziwy grad, dlatego należy upewnić się, że panele fotowoltaiczne wytrzymają znacznie większe obciążenia. Inwestując w dobrej jakości panele i zapewniając ich prawidłowy montaż, można zminimalizować ryzyko uszkodzenia przez kamienie gradowe i zapewnić, że inwestycja będzie generować energię elektryczną przez wiele lat.

Przegrzanie się skrzynki przyłączeniowej

Przegrzanie skrzynki przyłączeniowej może spowodować zerwanie połączenia lub, w najgorszym przypadku, pożar. Ten typ awarii znajduje się poza pierwszą dziesiątką najczęstszych awarii, co oznacza, że ryzyko jest minimalne. Wystarczy nie kupować najtańszych, niesprawdzonych paneli i wszystko powinno być OK. Jeśli martwisz się, że Twoja skrzynka przyłączeniowa się przegrzewa, zawsze możesz skontaktować się z profesjonalistą, który przyjdzie i sprawdzi ją dla Ciebie. Jednak tak długo, jak będziesz obserwować swój panel i skrzynkę przyłączeniową, wszystko powinno być w porządku.