Instalacje fotowoltaiczne wyrastają w naszym kraju jak grzyby po deszczu. Zielona energia ma coraz więcej zwolenników, bo gwarantuje nie tylko niższe rachunki za prąd, ale też niezależność. Jedynym problemem mogą być koszty samej instalacji i jej montażu. Jednak i na to istnieją sposoby - można próbować zdobyć dofinansowanie lub samemu zainstalować panele na dachu. Jak tego dokonać? Poniżej nasza krótka analiza.

Samodzielny montaż paneli słonecznych - czy to w ogóle możliwe?

Niewiele osób wie, że panele fotowoltaiczne można zainstalować samemu - wystarczy odpowiednia wiedza. Mało tego - instalacja do samodzielnego montażu potrafi dużo tańsza, gdyż płacimy jedynie za same ogniwa solarne, a nie ponosimy kosztów ich zainstalowania. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że instalacja paneli nie jest taka prosta i może nas czekać kilka wyzwań. Trzeba też pamiętać, że nieodpowiedni montaż ma wpływ wydajność instalacji - wtedy cała operacja może przynieść skutek odwrotny do zamierzonego.

Czego potrzebujemy do samodzielnego montażu fotowoltaiki?

Pierwszą rzeczą, która musi wiedzieć przy montażu paneli jest nachylenie dachu względem słońca. Istnieje też kilka innych czynników, które należy wziąć pod uwagę wybierając miejsce do zainstalowania fotowoltaiki, jak zmiany w zacienieniu, które mogą występować wraz ze zmianą pór roku lub nawet pory dnia - dlatego koniecznie trzeba wziąć pod uwagę wszystkie rosnące w pobliżu domu drzewa czy słupy, gdyż to głównie one mogą przesłaniać nam słońce.

Gdy wiemy już, gdzie najlepiej sprawdzi się instalacja, przechodzimy do samego montażu. Oprócz paneli i pozostałych części sytemu fotowoltaicznego potrzebne będą narzędzia, system mocujący, kable, falownik i oczywiście drabina. Po zamontowaniu paneli pozostaje tylko poinformować dostawcę energii o podłączeniu do sieci.

Samodzielny montaż paneli - czy warto?

Instalacja fotowoltaiki na własną rękę nie jest łatwa. Bez pomocy specjalistów łatwo o pomyłki, które mogą przynieść nam sporo strat. Eksperci od montażu doskonale wiedzą, w którym miejscu zainstalować panele, by instalacja przynosiła same zyski. Wiedzą też, jakie zagrożenie mogą przynieść okoliczne słupy czy drzewa. Warto zdawać sobie z tego sprawę, zanim, zachęceni oszczędnością, zdecydujemy się na samodzielny montaż ogniw słonecznych. Jednak nie jest to proces na tyle trudny, by zawsze niezbędny był specjalista. Samodzielny montaż jest jak najbardziej możliwy, jednak nie ma gwarancji, że instalacja będzie działać na najwyższych obrotach i szybko przyniesie upragnione niższe rachunki za energię elektryczną.