Akumulatory żelowe do paneli słonecznych – jaka jest ich żywotność?

Żywotność baterii to główny aspekt, który jest niezwykle ważny dla całej instalacji fotowoltaicznej. Decydując się na system off-grid, oczekuje się od niego długiej i bezawaryjnej oraz bezobsługowej pracy. Szczególnie że akumulatory żelowe do paneli słonecznych nie należą do najtańszych rodzajów baterii. Pierwszym pytaniem, które zazwyczaj stawiamy przed ich zakupem, dotyczy zatem ich żywotności.

Baterie żelowe osiągają średnio żywotność około 400 cykli. Cykl to nic innego, jak pełne rozładowanie oraz całkowite naładowanie danego akumulatora. Zatem żywotność baterii zależy od tego, jak szybko te cykle będą się wykonywały. Należy jednak nadmienić, że negatywny wpływ na żywotność akumulatorów żelowych ma także pozostawienie ich w stanie całkowitego rozładowania na dłużej. Podobnie jak częste rozładowywanie poniżej poziomu tolerancji, tak i pozostawianie na dłużej w stanie całkowitego rozładowania wpływa na nie szkodliwie.

Nie przeszkadza im natomiast pozostawanie w pewnym stopniu rozładowania czy powolne ładowanie, co zaś przekłada się na korzyści płynące z wykorzystania akumulatorów żelowych do paneli słonecznych firmy 4sun. Warto jednak pamiętać o prawidłowym dobraniu paneli, by zapewnić akumulatorom dobry system ładowania.

Dobieramy akumulatory żelowe do paneli słonecznych

Aby system fotowoltaiczny działał prawidłowo, a akumulatory żelowe zapewniły jak najdłuższą żywotność, należy dokładnie dobrać wszystkie elementy instalacji. Odpowiednio dobrany system ładowania akumulatorów powinien zapewnić ich rozładowywanie jedynie do 50%. To zagwarantuje długą żywotność baterii i przełoży się na dłuższe, bezproblemowe użytkowanie całej instalacji.

Wbrew pozorom dobranie akumulatorów żelowych do paneli słonecznych nie jest prostym zadaniem. Dlatego też warto zdać się na doświadczenie firmy, która dokładnie przekalkuluje potrzeby gospodarstwa domowego i dobierze najlepszy system. Rzeczowe zaplanowanie tego, co będziemy chcieli zasilać z akumulatorów, pozwoli skrupulatnie dobrać system. Należy jednak pamiętać, że gdy później będziemy podłączać dodatkowe inne urządzenia do akumulatora, wpłyniemy na jego szybsze rozładowywanie. To zaś przełoży się na szybsze wykorzystanie jego cykli, co skróci jego żywotność. Warto więc dobrze przemyśleć co będziemy podpinać pod akumulatory żelowe do paneli słonecznych i zdać się na wiedzę oraz doświadczenie firmy wykonującej instalację fotowoltaiczną.

Odpowiedni dobór akumulatorów żelowych do paneli słonecznych przekłada się bezpośrednio na jakość całej instalacji. Systemy off-grid stają się coraz popularniejsze, nie tylko na kamperach czy łodziach. Coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie również podczas instalacji paneli fotowoltaicznych w domu, gdyż pozwala to na bycie niezależnym od sieci.