Solidność mocowania konstrukcji paneli fotowoltaicznych odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu elektrowni słonecznej. Ma także wpływ na bezpieczeństwo zarówno całej konstrukcji, jak i nas samych. Warto więc przy montażu stawiać na wysokiej jakości podzespoły i akcesoria. Prawidłowo i solidnie wykonana konstrukcja to podstawa, a uchwyty do paneli fotowoltaicznych to jeden z istotnych jej elementów.

Specjalistyczne narzędzia oraz akcesoria

Ekipa montażowa musi dysponować nie tylko fachową wiedzą w zakresie montażu paneli fotowoltaicznych, ale także odpowiednim sprzętem i akcesoriami. Jednym z kluczowych w konstrukcji są uchwyty do paneli fotowoltaicznych. Ich prawidłowy dobór ma wielkie znaczenie dla bezpieczeństwa i wydajności.

W zależności od miejsca montażu należy sięgnąć po odpowiednio dobrane elementy. Również, jeśli chodzi o uchwyty do paneli fotowoltaicznych mamy do dyspozycji różne rodzaje. To jaki uchwyt powinien zostać zastosowany, zależy w dużej mierze od podłoża, na którym mocujemy instalację. Różnorodność pokryć dachowych czy potrzeba względem kąta nachylenia sprawiają, że ekipa montażowa musi zastosować odpowiednio dobrane rozwiązania. Od tego wyboru zależeć będzie, czy konstrukcja nie zostanie poderwana przez wiatr, czy uszkodzona przez inne żywioły.

Jak dobrać uchwyty do paneli fotowoltaicznych?

W konstrukcji najczęściej stosowane są specjalne uchwyty do paneli fotowoltaicznych, których wybór zależy od pokrycia dachowego. Specjalne haki mocuje się do elementów nośnych konstrukcji dachu. Można zastosować różnego rodzaju uchwyty (S, T, U) np. na dachu pokrytym dachówką ceramiczną czy cementową, lub też specjalne śruby dwugwintowe w przypadku pokrycia z blachodachówki. Należy jednak pamiętać, że inne uchwyty stosujemy np. w przypadku blachy trapezowe czy na rąbek. Na dachach płaskich, gdzie niezbędne jest zamontowanie paneli pod odpowiednim kątem, stosuje się specjalne wsporniki nazywane trójkątami.

To właśnie do uchwytów czy śrub bądź trójkątów mocuje się specjalne profile stanowiące bezpośrednie oparcie dla paneli słonecznych. Te zaś mocuje się specjalnymi zaciskami na metalowym obramowaniu modułu.

W wyborze odpowiednich uchwytów oraz innych akcesoriów montażowych niezwykle ważny jest nie tylko prawidłowy dobór rodzaju uchwytów. Równie istotną kwestią jest materiał, z którego wykonane są elementy konstrukcji czy złącza. Najczęściej wykorzystuje się elementy wykonane ze stali nierdzewnej oraz aluminium. Mają one służyć przez minimum dwie dekady, a zatem nie mogą ulegać korozji.