Cel stosowania regulatora ładowania

Każdy, kto choć nieco się na tym zna, wie, że pomiędzy panelem a akumulatorem musi znaleźć się jednostka, która będzie kontrolować cały proces ładowania oraz jego rozładowywanie, jeśli akumulator jest stałą częścią projektu instalacji fotowoltaicznej. Dlaczego nie powinno się podłączać akumulatora bezpośrednio do panela słonecznego? Odpowiedź jest prosta. Chodzi o to, że natężenie światła, jakie pada na panele słoneczne, nie jest stałe, a wręcz przeciwnie. Są dni lub okresy dnia mniej, lub bardziej pogodne, dlatego zarówno napięcie, jak i natężenie waha się w pewnych granicach. To właśnie te wahania mogą niekorzystnie wpływać na stan techniczny akumulatora i doprowadzić do jego przedwczesnego zużycia lub wystąpienia awarii.

Jak dobiera się regulatory ładowania do paneli słonecznych?

Wykonując instalację fotowoltaiczną, wyposażoną w akumulator należy regulator ładowania zastosować co do możliwości i parametrów akumulatora. Nie warto stosować dowolnych regulatorów, gdyż może to się skończyć problemami i awariami zarówno odnośnie do samego akumulatora, jak i co do instalacji fotowoltaicznej.

Regulator winien być dobrany na podstawie jego parametrów. Chodzi o to, że regulator powinien kontrolować napięcie i wartość maksymalnego prądu ładowania akumulatora. Poza tym podczas ładowania akumulatora może wzrastać jego temperatura. Mogą również wydzielać się gazy, tak więc regulator powinien zachować bezpieczeństwo ładowania, a przy tym być odporny na ewentualnie obecne w powietrzu gazy łatwopalne i nie być przyczyną ich zapłonu.

Widać, że regulator powinien spełniać wiele zadań i wymogów. Powinien być dobrany do danego akumulatora. Więc proces ładowania nie powinien powodować nadmiernego wzrostu temperatury regulatora czy przeciążenia go. Montaż powinien zapobiegać zwarciom, które mogą w poważny sposób zagrozić akumulatorowi lub poważnie uszkodzić jego samego oraz instalację fotowoltaiczną.

Nowoczesne regulatory ładowania

Najnowocześniejsze regulatory ładowania do paneli słonecznych może wyglądają niepozornie, a przynajmniej te o prostszej budowie, ale zaawansowaniem mogą zbliżać się do zaawansowania komputera. Dostępne są regulatory ładowania, które kontrolują proces ładowania od początku aż do czasu pełnego naładowania akumulatora. Dostosowują parametry ładowania ściśle do rodzaju akumulatora. Bez względu na to, czy panel słoneczny znajduje się w pełnym słońcu, czy też światła jest znacznie mniej, regulator nie pozwoli, aby parametry ładowania zmieniły się na niekorzyść akumulatora.

Tak samo, jeżeli panel dostarcza wyższe napięcie, regulator nie spowoduje podwyższenia napięcia na przewodach ładujących akumulator. Poza tym nowoczesne regulatory są nierzadko w pełni programowalne, umożliwiają dostęp do swoich parametrów przez sieć, posiadają dedykowane programatory oraz czytelne wyświetlacze, co znacznie ułatwi ich obsługę i kontrolę nad parametrami ładowania.