Panele słoneczne i pompy ciepła dla domu

W dobie, kiedy coraz więcej ludzi odnajduje i doświadcza korzyści, jakie wynikają z taniej energii, można mówić iście o rewolucji. Jakie rodzaje energii są dla domu istotne? Każdy się chyba zgodzi, że energia elektryczna jest podstawą działania każdego domostwa. Za jej pomocą można zasilać nieskończoną ilość odbiorników. Spora większość urządzeń posiadanych w domu jest przecież na prąd. Poza tym, co jest w domu często użytkowane to jego okresowe ogrzewanie oraz ciepła woda, potrzeba na co dzień. Energię elektryczną pozyskujemy z sieci energetycznych, a wiele nowych domów ogrzewa się także elektrycznie, podobnie jak i wodę. Doskonałą wiadomością jest to, że istnieje znaczne tańsza, a wręcz niemal darmowa alternatywa. Alternatywa dla energii elektrycznej, dla ogrzewania domu, jak i podgrzania wody. Są to panele słoneczne i pompy ciepła dla domu!

Panele słoneczne jako tanie źródło energii elektrycznej

Najtańszym źródłem energii elektrycznej są bez wątpienia panele słoneczne. Ich zainstalowanie i podłączenie jest stosunkowo proste, a już szczególnie dla firm instalatorskich, które się tym zajmują. Energia słoneczna jest darmowa, choć koszt instalacji fotowoltaicznej może być mniejszy, lub większy, a to w zależności od zapotrzebowania na energię. Jednakże wszelkie poniesione koszty zaczynają się zwracać już od momentu uruchomienia instalacji i korzystania z energii elektrycznej wyprodukowanej z jej udziałem.

Aby w sposób optymalny korzystać z energii słonecznej, należy właściwie dobrać moc paneli, ich rodzaj i jakość. Nie obędzie się bez profesjonalnej pomocy specjalistów z zakresu fotowoltaiki, którzy pomogą w odpowiednim doborze oraz zamontują w sposób optymalny panele fotowoltaiczne.

Pompa ciepła - doskonały sposób ogrzewania domu

Ogrzewanie domu jest dosyć sporym wydatkiem. Najpoważniejszym okresem jest jesień i zima, kiedy to ogrzewanie musi pracować pełną parą. Nie ma w zasadzie różnicy, czy do ogrzewania używa się pieca gazowego, czy na paliwo stałe, wydatki są duże. Czy można uczynić je niższymi? Można i to znacznie. Najlepszym wyjściem w takiej sytuacji jest inwestycja w nowoczesny sposób ogrzewania, jaki umożliwiają tak zwane pompy ciepła.

Pompa ciepła zainstalowana w domu pozwala na utrzymanie właściwej temperatury w okresie jesienno-zimowym. Jej działanie nie jest skomplikowane i korzysta z powszechnych właściwości fizycznych gruntu i powietrza. Jeśli chodzi o energię elektryczną do swojego funkcjonowania, to należy wiedzieć, że zużywa jej dosłownie minimum. Można więc cieszyć się niemal darmowym ogrzewaniem domu w czasie zimy. Kosztem jest pierwotna instalacja pompy ciepła i energia elektryczna, potrzebna do jej pracy. Jednakże w porównaniu do pracy pieca gazowego, czy kotła węglowego, oszczędności są bardzo duże, szczególnie jeśli mamy własną elektrownię słoneczną.

Czy istnieje tani sposób ogrzewania wody? Odpowiedzią jest pompa ciepła!

Wiadomo, że ciepła woda w domu jest potrzebna cały czas, bez względu na porę roku. Alternatywą są pompy ciepła dla domu. Nie tylko ogrzewają one wnętrze domu, ale także zapewnia ciepłą wodę. Jest to woda o idealnej temperaturze dla wykonania wszelkich czynności w domu, czy kąpieli. Warto więc poważnie zastanowić się nad wykorzystaniem pompy ciepła, gdyż jej użytkowanie jest naprawdę tanie i pozwala na skorzystanie z darmowych właściwości fizycznych otaczającego świata. Nie można tej możliwości przegapić.

Jakie oszczędności wynikają z zasilania alternatywnego?

Alternatywne źródła zasilania dla drogich obecnie paliw kopalnych, czy prądu są zdecydowanie kuszącą opcją. Początkowe koszt mogą zdawać się spore, jednakże w miarę korzystania z energii słonecznej, czy darmowego ogrzewania, pogląd na tę kwestię się zmienia. Korzystając z energii elektrycznej, czy z ogrzewania, sprawia, że obserwuje się systematycznie rosnące oszczędności. Nie od razu, ale po jakimś czasie każdy zauważy, że poniesione w początkowym okresie koszty dla inwestycji zaczynają się w poważny sposób zwracać i pracować na siebie. Warto również dodać, że alternatywne źródła energii i ciepła są neutralne dla środowiska naturalnego. Nie przyczyniają się do postępującej degradacji fauny i flory, dlatego są świetnym rozwiązaniem dla osób dbających o dobrostan Ziemi.

Pompa ciepła i fotowoltaika - duet idealny?

Wiele osób, które chcą zainwestować w panele fotowoltaiczne w swoim domu, decydują się jednocześnie na montaż pompy ciepła, która jest alternatywnym źródłem ogrzewania oraz ciepłej wody. Dlaczego? Pompa ciepła, tak jak wiele urządzeń w naszych domach, zasilana jest energią elektryczną. Jeżeli zdecydujemy się produkowanie jej na własny użytek, uzyskamy system, który będzie praktycznie samowystarczalny. Niektórzy sceptycznie podchodzą do połączenia, jakim jest pompa ciepła i fotowoltaika. Sugerują, że największe uzyski z działania paneli fotowoltaicznych odnotowuje się wiosną i latem, natomiast ogrzewania używamy zwykle jesienią i zimą, więc z tego względu taka integracja nie jest opłacalna. To prawda, że podczas długich słonecznych dni panele fotowoltaiczne produkują więcej energii niż zimą, kiedy przez sporą część doby słońce nie świeci z pełną mocą. Niemniej nie jest tak, że w jesienno-zimowych miesiącach moduły słoneczne nie tworzą energii elektrycznej. Wręcz przeciwnie - zdarza się, że jest jej naprawdę sporo, a ilość ta jest wystarczająca do nawet częściowego zasilenia pompy ciepła. Ponadto użytkownicy fotowoltaiki działającej w systemie net-metering zimą mogą odbierać część niewykorzystanej nadprodukcji i wykorzystywać ją właśnie do zasilania tego systemu ogrzewania domu oraz ciepłej wody użytkowej.

Czy to dużo kosztuje? Fotowoltaika i pompa ciepła - koszt

Stosowanie nowych technologii wykorzystujących Odnawialne Źródła Energii wiąże się z określonymi kosztami. Montaż Instalacji fotowoltaicznej i pompy ciepła również ma swoją cenę, niemniej mimo wszystko jest to bardzo opłacalna inwestycja. Chociaż taki zakup może nas kosztować nawet około 50 tys. zł warto się na niego zdecydować. Jeżeli chcemy zmniejszyć ilość funduszy przeznaczonych na uruchomienie tego ekologicznego systemu, możemy złożyć wniosek o rządowe dofinansowanie inwestycji, wpływających na polepszenie się jakości powietrza oraz stanu środowiska naturalnego. Zachęcający jest również fakt, że taki wydatek zwróci się w ciągu najbliższych kilku lat, dzięki temu, że zmniejszą się nasze koszty związane z opłacaniem rachunków za prąd, ogrzewanie i ciepłą wodę.