Najczęściej panele fotowoltaiczne montuje się na dachu domu lub budynku gospodarczego. Niestety czasami montaż w takim miejscu jest niemożliwy. Powodów może być wiele, od niekorzystnej lokalizacji względem słońca, aż po konstrukcję nośną dachu. Wówczas alternatywą staje się montaż paneli słonecznych na gruncie. W tym przypadku bardzo często musimy dysponować sporą posesją, w której drzewostan ani budynki nie będą zakłócały padania promieni słonecznych na instalację. Jeśli nie mamy możliwość zamontować paneli na dachu, ani na gruncie, warto rozważyć inwestycję w panele fotowoltaiczne na słupie.

Panele fotowoltaiczne na słupie

Montaż paneli fotowoltaicznych na słupie pozwala na prawidłowe ustawienie ich względem słońca. Warto jednak zaznaczyć, że możliwy jest montaż na stałe oraz w opcji ruchomej. Przy montażu na stałe, opieramy się na specjalnie dopasowanej konstrukcji, która pozwala podnieść panele słoneczne ponad grunt na adekwatnej wysokości. Jeśli mieszkasz w rejonie mocno zakrzewionym czy zalesionym, musisz postawić na wysokie maszty. Panele ustawić należy pod odpowiednim kątem, co będzie gwarantować wysoką ich wydajność. Również kierunek jest tutaj istotny, ponieważ w tej opcji nie ma możliwości swobodnego przekręcenia paneli.

Przy montażu ruchomym sprawa ma się nieco inaczej. Bez wątpienia takie rozwiązanie daje znacznie większe możliwości. Panele fotowoltaiczne mocowane są na specjalnym słupie, którego system „śledzi” słońce. Możliwość przekręcenia paneli oraz zmiany kąta ustawienia pozwala na czerpanie maksymalnych korzyści z instalacji fotowoltaicznej

Korzyści z montażu paneli słonecznych na słupie z ruchomą konstrukcją

Biorąc pod uwagę montaż paneli słonecznych na słupie ruchomym, zyskujemy znacznie większą moc niż w przypadku paneli montowanych w każdej innej opcji. Przeprowadzono szereg badań, które wskazują jednoznacznie, że przynajmniej dwukrotna zmiana ułożenia paneli w ciągu roku, zwiększa ich wydajność o blisko 18%. Ustawiając panele słoneczne w okresie letnim pod kątem około 32°-35° daje najlepsze rezultaty. W zimie zaś warto zmienić kąt nachylenia do około 50°, gdyż w tym okresie kąt padania słońca jest około 18° niższy, niż latem. Ruchomy stelaż na słupie pozwala nam na takie manewry, co zaś przekłada się na większą kontrolę i lepszą produktywność instalacji fotowoltaicznej. Niektóre systemy wyposażone są dodatkowo w specjalne moduły elektroniczne, które programowane są w taki sposób, aby same zmieniały kierunek ułożenia względem słońca. To dodatkowy argument przemawiający za takim rozwiązaniem. Pozwala bowiem wykorzystać maksymalnie możliwości klimatyczne danego regionu.

Panele fotowoltaiczne na słupie to nie tylko zalety w postaci zwiększonej ekonomii dla inwestora. To także możliwość adaptacji gruntu pod konstrukcją oraz oszczędność na powierzchni terenu.