Panele fotowoltaiczne montaż i wybór miejsca

Najważniejszą rzeczą jest uzmysłowienie sobie, jaką moc mają zapewnić panele fotowoltaiczne. Od tego będzie zależała ich ilość. Kiedy już masz to ustalone, wiesz, ile paneli musisz zamontować, przemyśl miejsce, gdzie tego dokonasz. Panel tylko wtedy jest wydajny, kiedy zamontowany jest w miejscu, w którym ma bezpośredni i niezakłócony dostęp do światła słonecznego. Z tej racji dach wydaje się miejscem optymalnym. Jeśli z jakichś powodów nie możesz zamontować ich na dachu, zamontuj panele na południowej ścianie elewacji, albo znajdź odpowiednie miejsce przy gruncie. Tu mogą pojawić się problemy, gdyż przy gruncie może znajdować się wiele przeszkód, które utrudniają dopływ promieni słonecznych. Miej więc to na uwadze. Jeśli nie masz zbyt dużo wolnego i silnie nasłonecznionego miejsca, zastosuj panele w technologii, która podnosi ich wydajność w miejscach zacienionych. Wówczas takie panele sprawdzają się nawet przy niepełnej ekspozycji na światło.

Optymalny montaż paneli fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne wykazują się największą wydajnością, kiedy są skierowane bezpośrednio na źródło światła, czyli słońce. Promienie słoneczne powinny w takim wypadku padać na nie pod kątem 45°, ale nie zawsze jest t możliwe. Warto jednak pamiętać, że można liczyć na dobrą ich pracę, nawet jeśli kąt ustawienia wynosi około 35°. Poza tym optymalnym miejscem ich montażu jest oczywiście strona południowa, ale jeśli ustawienie budynku na to nie pozwala, może warto przemyśleć inny sposób montażu paneli? W takich sytuacjach, w miejscach zacienionych oraz ze względu na zmieniające się pory roku popularność zyskują sterowane systemy montażu paneli. Co to takiego?

Sterowanie ustawieniem paneli fotowoltaicznych - trakery

W miejscach szczególnie niesprzyjających montażowi paneli fotowoltaicznych znakomicie sprawdzają się trakery. Trakery to nic innego jak zautomatyzowane mechanizmy, które sterują ustawianiem paneli, optymalizując ich pracę. Panele wykonują ruchy wodzące za słońcem, dlatego do ich montażu potrzebne jest więcej miejsca. Utrzymują zawsze właściwy kąt padania promieni słonecznych, a co za tym idzie maksymalną wydajność energetyczną. Instalacja jest bardziej skomplikowana, a jej koszt również większy, ale w przypadku niesprzyjających miejsc sprawdza się idealnie. Przystępując do jej montażu, można być pewnym, że w niedługim czasie poniesione koszty instalacji całkowicie się zwrócą. Masz do wyboru wiele możliwości montażu paneli fotowoltaicznych, teraz od Ciebie zależy, którą z nich wybierzesz.