Każda osoba, decydująca się na stworzenie swojej własnej mikroinstalacji fotowoltaicznej pragnie, aby system działał jak najwydajniej przez jak najdłuższy czas. Taki stan rzeczy możliwy jest, kiedy fotowoltaika jest prawidłowo wyeksponowana na słońce, a panele fotowoltaiczne nie są zacienione. Nieodpowiednie nasłonecznienie paneli uniemożliwia ich płynne działanie. W tej sytuacji ilość produkowanego przez moduły prądu jest znacznie mniejsza. Niewykorzystywanie w pełni potencjału instalacji fotowoltaicznej znacząco skraca jej żywotność. 

Chcąc kontrolować sprawne funkcjonowanie paneli fotowoltaicznych, możemy zaopatrzyć się w optymalizator mocy. Czym jest i jak działa to urządzenie? Więcej informacji na jego temat znajduje się w naszym artykule. 

Co to jest optymalizator mocy?

Każdy z nas chce, aby panele fotowoltaiczne cieszyły się jak najdłuższą żywotnością. Z tego względu często decydujemy się na zakup optymalizatora mocy. Jest to niewielkie urządzenie, które mocuje się do każdego panelu. Jego zadaniem jest usprawnienie działania danego modułu fotowoltaicznego, poprzez regulowanie parametrów prądu, który wytwarza panel. Jak to przekłada się na sprawniejsze funkcjonowanie instalacji?

Osoby posiadające instalację fotowoltaiczną wiedzą, że znalezienie miejsca na zamocowanie paneli fotowoltaicznych, które nie byłoby chociaż w niewielkim stopniu zacienione, nie jest łatwe. Optymalizator mocy minimalizuje ryzyko zmniejszenia wydajności instalacji PV, na czym zależy każdemu jej posiadaczowi. 

Optymalizator mocy - schemat działania

Optymalizator mocy mierzy stopień wydajności pojedynczych modułów, dzięki czemu jest w stanie wychwycić ewentualne nieprawidłowości w jego działaniu. Stanowi dodatkowe ogniwo nie tylko pomiędzy panelami fotowoltaicznymi a falownikiem, ale również między poszczególnymi panelami. Optymalizator mocy zapewnia każdemu modułowi pewną autonomię.

To właśnie dzięki tej niezależności, jaką zyskuje panel, do którego podłączony jest optymalizator mocy, możliwe jest zmniejszenie negatywnego wpływu zacienionych paneli na resztę modułów. Urządzenie sprawia, że wydajność instalacji nie dostosowuje się do tego jednego, częściowo nienasłonecznionego panelu, osiągając maksimum efektywności. 

Optymalizator mocy daje możliwość wyłączenia modułu, bez konieczności odłączania innych paneli. Ponadto, urządzenie umożliwia monitorowanie pracy poszczególnych elementów instalacji. Dzięki niemu możemy sprawdzić, jaka jest ich temperatura, napięcie, moc czy też ile prądu aktualnie produkują. Optymalizator pozwala szybko wykryć i naprawić ewentualną usterkę.

Dlaczego warto stosować optymalizator mocy?

Możliwość dokładnej kontroli instalacji fotowoltaicznej to najważniejszy argument, przemawiający za posiadaniem optymalizatora mocy. Niezależność, jaką zyskują poszczególne panele, sprawia, że cała instalacja przestaje niejako działać w sposób szeregowy, a co za tym idzie, złe funkcjonowanie jednego panelu nie wpływa na wydajność reszty. 

Optymalizator mocy umożliwia osiągnięcie możliwie największego uzysku. Inną niezwykle ważną zaletą jest fakt, że urządzenie to zwiększa bezpieczeństwo całej instalacji podczas pożaru, spowodowanego, np. uderzeniem pioruna.