W dzisiejszych czasach firmy oraz osoby prywatne posiadające instalację fotowoltaiczną do 50 kWp mają możliwość rozliczania się z wyprodukowanej przez system energii w niezwykle opłacalny dla nich sposób. Licznik dwukierunkowy zlicza nadmiar prądu, a następnie oddaje go do miejscowej sieci energetycznej. 

W przypadku instalacji o mocy do 10kWp, za jedną kWp przekazaną sieci publicznej właściciel farmy fotowoltaicznej może odebrać 0.8kWp za darmo. Natomiast jeśli jej moc jest większa, od 10kWp do 50kWp, prosumentowi należy się 0,7kWp. Dzięki temu dużą nadwyżkę wyprodukowanego prądu możemy odebrać jesienią lub zimą.

Opust - ustawa o fotowoltaice

Opłacalność przekazywania do sieci energetycznej - a następne odbieranie energii, ciągle się reguluje pod wpływem zmian, które występują w roku. Ministerstwo Klimatu i Środowiska  ma zamiar wprowadzić zmiany w ustawie, co ma skutkować końcem opustów. 

Wiąże się to z tym, że klient ma sprzedawać prąd do zakładu jako koszt z zeszłego kwartału, natomiast zakup tej energii będzie w cenie aktualnej. W roku 2020 ta średnia cena hurtowa wynosiła około 25 groszy za jedną kWh, natomiast po dodaniu dodatkowych opłat wynosiła około 61 groszy za kWh.

Fotowoltaika zmiany 2022

Skutków które przyniesie nowa ustawa na temat fotowoltaiki jest wiele, między innymi przewidywane jest, że Obywatelskie społeczności energetyczne dostaną zgodę na zajmowanie się zarówno wytwarzaniem, dystrybucją jak i zużywaniem energii. 

Będą mogli również świadczyć usługi, które poprawią efektywność energetyczną, na przykład ładowanie innym samochodów elektrycznych. Tworzone będą jako spółdzielnie, spółki osobowe oraz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Co to jest prosument zbiorowy?

Na rynek fotowoltaiki może zostać wprowadzony prosument zbiorowy. Oznacza to, że nawet osoby, które nie mają możliwości zamontowania instalacji fotowoltaicznej będą mogły dołączyć do spółki. Poprzez wzięcie udziału w kosztach montażu dużej farmy prosument, mimo że nie będzie miał jej na swoim podwórku, będzie miał prawo korzystać z wytworzonej energii oraz otrzyma zyski ze sprzedaży jej nadmiaru.

Jest możliwość, że obywatelskie społeczności energetyczne, dostaną szansę tworzenia na przykład osiedli. Takie rozwiązanie umożliwiłoby wykorzystanie powierzchni dachu bloku na montaż paneli fotowoltaicznych o dużych rozmiarach. W takim wypadku każdy właściciel mieszkania posiadałby prawo korzystania z wyprodukowanego przez instalacje prądu.

Prosument wirtualny - na czym polega?

Zarówno małe oraz średnie firmy, jak i osoby nie posiadające miejsca w obrębie swojego zamieszkania na panele fotowoltaiczne - a mimo wszystko, chciałyby skorzystać z taniego prądu wyprodukowanego ekologicznie - mają taką szansę! 

Dzięki możliwości wskazania przez prosumenta wirtualnego, dowolnego punktu energii bez zależności od tego, gdzie się on znajduje, właściciel może korzystać z energii OZE, bez posiadania instalacji na własnym podwórku.