Instalacje fotowoltaiczne umożliwiają wytwarzanie energii powstałej z promieni słonecznych. Można montować je zarówno na dachach, jak i wolnych przestrzeniach. Dla dużych inwestycji fotowoltaicznych o większej mocy budowane są tak zwane farmy fotowoltaiczne.

Farmy fotowoltaiczne - czym właściwie są?

Instalacje fotowoltaiczne umożliwiają wytwarzanie energii powstałej z promieni słonecznych. Można montować je zarówno na dachach, jak i wolnych przestrzeniach. Dla dużych inwestycji fotowoltaicznych o większej mocy budowane są tak zwane farmy fotowoltaiczne. Mowa tutaj o mocy większej niż 1 MW. Przedsięwzięcie może przynieść duże zyski - tak wyprodukowaną energię można sprzedawać. 

Farma fotowoltaiczna - jakie warunki trzeba spełnić?

Zbudowanie farmy fotowoltaicznej wymaga spełnienia określonych wymogów. Powierzchnia terenu musi mieć około 2 ha lub więcej. Działka powinna być odpowiednio nasłoneczniona, ponieważ panele potrzebują dużej ilości promieni słonecznych. W ten sposób będą mogły wytwarzać więcej prądu. Miejsce na farmę fotowoltaiczną nie może być przysłonięte przez wysokie drzewa ani budynki. Warto również dowiedzieć się, jak wyglądają przyszłe plany dotyczące zagospodarowania przestrzennego wokół działki. W ten sposób dowiemy się, czy farma fotowoltaiczna nie zostanie w przyszłości zasłonięta przez nowe, wysokie budynki. Powierzchnia gruntu musi być płaska lub usytuowana w kierunku południowym. Co do klasy ziemi, powinny być to tereny o klasie IV lub niższej, a także nieużytki rolne. Kolejną kwestią jest usytuowanie działki względem linii elektroenergetycznych. Bliska sąsiedztwo sieci energetycznej pozwoli zmniejszyć koszty uzyskania warunków przyłączeniowych. Istotna jest również kwestia dojazdu na farmę fotowoltaiczną. Droga prowadząca do działki powinna być utwardzona, aby przy montażu instalacji możliwy był swobodny dojazd na miejsce.

Jakie są koszty wybudowania farmy fotowoltaicznej?

Głównym i największym wydatkiem są panele fotowoltaiczne. W przypadku zakupu paneli do farm fotowoltaicznych inwestor będzie potrzebował ponad 2 mln zł. Kolejnym wydatkiem jest montaż, który potrwa nawet kilka tygodni. Koszty instalacji wszystkich niezbędnych elementów do powstania farmy fotowoltaicznej wynoszą około 860 tys. zł. Inwertery - to kolejny koszt, na jaki trzeba się przygotować. Urządzenie to przekształca prąd stały, pochodzący z ogniw słonecznych, w prąd zmienny, z którego korzystamy w domach. Zakup takiego urządzenia wiąże się z bardzo wysokimi kosztami. Aby farma fotowoltaiczna mogła prawidłowo działać, konieczne jest przyłączenie do sieci, które również sporo kosztuje. Istotną kwestią jest również ochrona naszej farmy fotowoltaicznej. Konieczne może okazać się zamontowanie odpowiedniego ogrodzenia oraz zakup monitoringu. Do budowy farm fotowoltaicznych nie potrzeba gruntów o wysokiej jakości. Dlatego też koszty zakupu działek nie są zbyt wysokie. Inaczej też wygląda sytuacja, kiedy mamy do czynienia z dzierżawą od prywatnych właścicieli.