Żyjemy w czasach, gdzie energia elektryczna jest niezbędnym elementem do funkcjonowania. Trudno jest sobie wyobrazić życie bez prądu. Używamy go dosłownie wszędzie, a wraz z rozwojem technologii i cyfryzacji coraz bardziej się od niego uzależniamy. Niestety zapotrzebowanie na prąd jest coraz większe, a dotychczasowe metody produkcji stają się dla naszej planety destrukcyjne. Dlatego też zmieniamy podejście do życia. Stawiając na ekologię, szukamy rozwiązań pozwalający na wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii. Jedną z takich gałęzi jest właśnie fotowoltaika.

Nieustanny wzrost cen za prąd

Nie od dziś wiadomo, że ceny prądu idą w górę. Wpływ ma na to wiele czynników. Niemniej jednak wraz ze wzrostem cen, rośnie również zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii, które pozwalają czerpać prąd z natury. Elektrownie wiatrowe czy fotowoltaika to najbardziej popularne metody pozyskiwania prądu za darmo. Najbardziej rozwiniętą i popularną branżą jest fotowoltaika, która pozwala zamienić energię słoneczną na prąd. Wykorzystanie jej w domowej instalacji pozwala znacznie zaoszczędzić na rachunkach za prąd, a w wielu przypadkach nawet obniżyć je do zera. W perspektywie czasu jest więc inwestycją bardzo opłacalną, szczególnie patrząc z perspektywy nieustannego wzrostu cen za prąd.

Ile kosztuje kilowat prądu?

Każdego dnia podpinamy do gniazdka rozmaite urządzenia. Korzystamy z prądu niczym ze studni bez dna. Nie przeliczamy zużytych w ciągu doby kilowatów. Większość z nas nawet nie zwraca uwagi na maksymalny pobór mocy urządzeń, które zakupuje do swojego gospodarstwa domowego. Tymczasem każdego dnia licznik sumuje zużytą energię, a na koniec miesiąca otrzymujemy rachunek do zapłaty. Ale co tak naprawdę na nim się znajduje? Ile kosztuje nas kilowat prądu? Cóż, na finalną wartość faktury wpływ ma wiele aspektów. Po pierwsze zależy, z jakiej taryfy korzystamy oraz z jakim dostawcą mamy podpisaną umowę.

Najpopularniejszą taryfą dla gospodarstwa domowego jest taryfa oznaczona literką „G”, która również dzieli się na dwie grupy – G11 oraz G12. Większość rodaków korzysta z taryfy G11, czyli takiej, w której płacimy jedną, stałą stawkę za kilowat bez względu na porę dnia czy dzień tygodnia. Na dzień dzisiejszy średnia stawka za kilowat w tej właśnie taryfie wynosi 0,617 zł. Do tego należy doliczyć również pozostałe opłaty związane z usługą dystrybucji. Jednak największa wartość faktury za prąd to zawsze koszt za ilość zużytych kilowatów. Dysponując własną elektrownią słoneczną, możemy ograniczyć więc te wydatki. Większość kilowatów zużywamy w ciągu dnia przy gotowaniu, praniu czy innych obowiązkach życia codziennego. Nocą ilość zużytych kilowatów jest zdecydowanie niższa. Dlatego też korzystając z darmowej energii produkowanej przez panele słoneczne, możemy zdecydowanie ograniczyć rachunki za zużyte kilowaty z sieci.