Pozyskiwanie energii ze słońca swoje początki miało już w latach 60. XX wieku, kiedy to NASA rozpoczęła wykorzystywanie efektu fotowoltaicznego oraz postanowiła rozwijać dalej tę technologię. Niezależne instalacje fotowoltaiczne powstawały już w latach 90. ubiegłego wieku. Od kilku lat również w Polsce popularność paneli słonecznych znacząco wzrosła, a aktualnie możemy mówić o boomie fotowoltaicznym, który jest zauważalny w niemal wszystkich regionach naszego kraju. Zainteresowanie pozyskiwaniem energii ze słońca nie jest jednak ujednolicone dla całej Polski. Jak przedstawia się u nas popularność instalacji PV z podziałem na poszczególne województwa? Śpieszymy z odpowiedzią! 

Popularność instalacji fotowoltaicznych w Polsce

Odnawialne Źródła Energii są niezaprzeczalnie najkorzystniejszą formą pozyskiwania prądu, jeżeli chodzi o wpływ energetyki na środowisko naturalne. Wyróżniamy trzy filary zielonej energii, a są nimi: woda, wiatr i słońce. Panele fotowoltaiczne swoje działanie opierają właśnie na ostatnim ze źródeł. Prąd, który z nich pozyskujemy, powstaje na skutek działania efektu fotowoltaicznego. Dzięki niemu w sposób stuprocentowo bezemisyjny uzyskać możemy energię elektryczną, która posłuży nam do zasilania wielu urządzeń. 

Wzrost popularności fotowoltaiki możemy zaobserwować gołym okiem. Według opublikowanych przez Rynek Fotowoltaiki w Polsce raportów moc zainstalowanych w naszym kraju paneli pomiędzy latami 2015 - 2020 wzrosła o niemal 3800%. Dowodzi to, jak wielkie zainteresowanie montażem paneli fotowoltaicznych występuje wśród polskiego społeczeństwa. Ze względu na dużą ilość zapytań o panele słoneczne zaobserwować możemy dynamiczny rozwój branży fotowoltaicznej. Aktualnie na rynku funkcjonuje wiele firm zajmujących się montażem paneli.

Panele fotowoltaiczne na domu - mikroinstalacje podbijają Polskę

Instalacje fotowoltaiczne mogą przybierać różnorakie formy. Najpopularniejszymi są wielkopowierzchniowe farmy fotowoltaiczne oraz mikroinstalacje. Zdecydowanie większym zainteresowaniem cieszą się te drugie, wykorzystywane przez prosumentów. Produkują one ponad ¾ całej energii pozyskiwanej ze słońca w Polsce. Mikroinstalacje powstają w celu wytwarzania prądu na własny użytek, a ich moc nie przekracza 50 kW. Dotychczas prosumenci rozliczali się na zasadzie net meteringu, jednak instalacje powstałe po 1 kwietnia 2022 roku będzie obowiązywał system net-billing. 

Na zainteresowanie Polaków pozyskiwaniem darmowej energii elektrycznej ze słońca wpływ ma wiele czynników. Zdecydowanie przekonujący jest fakt, że wytwarzanie prądu z wykorzystaniem paneli fotowoltaicznych daje niezależność zarówno od sieci energetycznej, jak i rosnących cen za energię. Do korzystania z fotowoltaiki może zachęcić również fakt, że dzięki produkowaniu prądu na własny użytek możliwe jest wygenerowanie oszczędności. Nie bez znaczenia pozostaje również neutralność działania instalacji fotowoltaicznej w stosunku do środowiska naturalnego, ponieważ pozwala ona na znaczne zmniejszenie emisji CO2 do atmosfery. 

Fotowoltaika w Polsce - gdzie jest najpopularniejsza?

Duże miasta w Polsce od lat zmagają się z ogromnym zanieczyszczeniem powietrza. Wpływa na to wiele okoliczności. Jednym z nich jest duża liczba mieszkańców, a co za tym idzie, więcej gospodarstw domowych oraz więcej samochodów. Sposobem na walkę z niską jakością powietrza jest, między innymi, zrezygnowanie z konwencjonalnych źródeł pozyskiwania energii oraz ogrzewania domu. Dlatego też największe zainteresowanie fotowoltaiką możemy zaobserwować w województwach, w których znajdują się miasta z dużą liczbą mieszkańców lub te, w których mieszczą się duże skupiska miejskie. 

Województwa: mazowieckie, śląskie, wielkopolskie, małopolskie czy też dolnośląskie są regionami, w których występuje największe zainteresowanie instalacjami fotowoltaicznymi. Nie oznacza to jednak, że w innych województwach fotowoltaika nie jest obiektem zainteresowania mieszkańców. Niemniej, to właśnie obecność dużych miast ma wpływ na znaczną różnicę popularności fotowoltaiki między różnymi regionami w Polsce.