Ostatnim etapem zakładania instalacji fotowoltaicznej jest podłączenie jej do sieci. Często nasi klienci myślą, że jest to trudny i długotrwały proces. Nic bardziej mylnego! Zapraszamy do naszej krótkiej analizy procedury przyłączania fotowoltaiki do sieci.

Fotowoltaika - i co dalej?

Gotowa instalacja fotowoltaiczna na naszym dachu czy w przydomowym ogrodzie to niestety nie koniec całego procesu - przed nami etap podłączenia całego systemu do sieci energetycznej. Warto wiedzieć, że nie zawsze jest to konieczne - w przypadku niewielkich instalacji, wykorzystujących panele fotowoltaiczne, (na przykład używanych wyłącznie do podgrzewania wody - to tak zwane instalacje off-grid) nie jest to wymagane. Jednak większość systemów wymaga już podłączenia do sieci, to tzw. instalacje on-grid oraz instalacje hybrydowe, które są połączeniem instalacji on-grid i off-grid.

Podłączenie do sieci - dla kogo?

Do niedawna fotowoltaika była zarezerwowana przede wszystkim dla gospodarstw domowych, obecnie jednak jest to opłacalna inwestycja także dla przedsiębiorstw. Obecnie o przyłączenie do sieci mogą starać się też osoby prowadzące działalność gospodarczą, małe i średnie przedsiębiorstwa, a także jednostki samorządowe, spółdzielnie mieszkaniowe czy parafie.,

Procedura podłączenia do sieci energetycznej

Procedura podłączenia fotowoltaiki do sieci energetycznej opiera się na dobrze wypełnionym wniosku do dystrybutora. Do wniosku należy dołączyć odpowiednie dokumenty - między innymi schemat instalacji rozpisany przez uprawnionego instalatora, dane techniczne oraz certyfikaty instalacji, a w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą także wydruki z KRS lub CEIDG. Po otrzymaniu naszego zgłoszenia dystrybutor sprawdzi kompletność naszej dokumentacji i potwierdzi możliwość podłączenia naszej instalacji do sieci. Następnie operator ma 30 dni na weryfikację instalacji pod względem technicznym i instalację licznika dwukierunkowego. 

Jeśli chcemy bez żadnych problemów przejść przez całą procedurę przyłączenia nasza instalacja powinna spełniać wszystkie wymogi technologiczne. Przede wszystkim fotowoltaika musi obejmować wszystkie poniższe elementy:

  • panele fotowoltaiczne

  • falownik

  • licznik dwukierunkowy

  • zabezpieczenia

Jeśli nasza instalacja nie spełnia podstawowych wymogów bezpieczeństwa mogą pojawić problemy z przyłączeniem do sieci. Jeśli jednak nie napotkamy na żadne techniczne przeszkody i zostaniemy podpięci przez dystrybutora, pozostaje nam tylko cieszyć z taniej, ekologicznej energii! Należy jedynie pamiętać, by poinformować dostawcę o wszelkich modyfikacjach instalacji oraz o przerwach w wytwarzaniu energii trwających dłużej niż 30 dni.