Fotowoltaika w ostatnich czasach niesamowicie wzrasta na popularności! Coraz częściej przejeżdżając drogą przez różne miejscowości możemy ujrzeć na dachach, czy też na podwórku przy domu zamontowane panele słoneczne. Nic dziwnego, że popyt się zwiększył - panele fotowoltaiczne niosą za sobą szereg zalet oraz oszczędności nie tylko pieniężnych, ale i nadwyżek energii. Gdzie ją magazynować, aby móc ją następnie odebrać w najbardziej pochmurne dni? 

Instalacja Off grid - co to takiego? 

Off grid to zestaw fotowoltaiczny, który nie jest podłączony do sieci energetycznej. Co to oznacza? Że takie zestawy mogą pracować zupełnie niezależnie od siebie elektrycznej. 

Aby tak było, należy zainwestować w odpowiedni do tego sprzęt, który będzie spełniał takie zadanie. Idealnym wyjściem - i najbardziej popularnym, są akumulatory. Cała generowana energia pobrana z czystych promieni słonecznych trafia wtenczas do specjalnego kontrolera ładowania, a ten z kolei reguluje proces ładowania banku akumulatorów czy też baterii. Zapobiega to przeciążeniu czy też uszkodzeniu, a przy okazji - wydłuża żywotność. 

Off grid - zastosowanie 

Nasz dom, firma czy też inny budynek, podłączony jest do inwertera, a ten z kolei zamienia energię, która jest w akumulatorach - czyli prąd stały DC, na prąd zmienny - AC o odpowiednich parametrach wykorzystywanych na tym terenie.

Rozwiązanie Off grid idealnie sprawdzi się u osób, które całkowicie chcą się uniezależnić od zakładu energetycznego oraz w miejscach, gdzie nie ma stabilnej sieci elektrycznej. Instalacja ta często generuje nadwyżki energii, co bez odpowiedniego banku akumulatorów może doprowadzić do jej marnowania i utraty. Aby temu zaradzić, należy wyposażyć się w bank takich baterii, które będa posiadały odpowiednią pojemność, co pozwala na magazynowanie nadmiaru wytworzonej energii. 

Czym jest On grid?

Zestaw fotowoltaiczny On Grid jest całkowitym przeciwieństwem Off Grid. Oznacza to, że taki zestaw musi być stale i bezpośrednio podłączony do sieci energetycznej, co uniemożliwia nam uniezależnienie się od niej. 

Zestaw On grid polega na tym, że cała energia elektryczna, która została zebrana oraz generowana przez panele słoneczne, jest w pierwszej kolejności przekształcana przez inwerter solarny. zamienia on prąd stały - na prąd zmienny o odpowiednich parametrach. Wszelka nadwyżka, która została wytworzona trafia do sieci. Takie rozwiązanie jest zdecydowanie najtańszym wyjściem. 

Instalacja on grid - cechy 

Podstawowymi, a zarazem niezbędnymi elementami do stworzenia zestawu On grid są oczywiście nasze panele fotowoltaiczne, inwerter oraz elementy montażowe. Dzięki stałemu podłączeniu do sieci energetycznej możemy pobierać energię elektryczną z sieci. 

Ta cecha powoduje, że zestaw ten jest najbardziej wydajnym, a zarazem stabilnym sposobem do korzystania z naszych paneli słonecznych. Nie jest to również w żaden sposób problematyczne, ponieważ nie musimy kupować dodatkowych akcesoriów do gromadzenia naszej odłożonej energii, którą możemy odebrać w dowolnym, wyznaczonym przez nas okresie. 

Off grid, czy on grid - co wybrać? 

Dobranie odpowiedniego zestawu, on grid czy też off grid zależy od naszych indywidualnych potrzeb co do wykorzystania oraz gromadzenia prądu, zgromadzonego przez nasza mała instalację. 

Zestaw Off - grid cechuje się zdecydowanie większym, a w zasadzie całkowitym uniezależnieniem od sieci elektrycznej, w szczególności, jeżelu sie c elekteyczna nie jest stabilna i grozi nam częsta utrata prądu poprzez awarię. Natomiast zestaw On - grid jest niesamowicie łatwym w instalacji otsz opłacalnym rozwiązaniem, które pozwala znacznie zmniejszyć koszty energii - a wszelkie nadwyżki są w całości magazynowane w sieci energetycznej. 

W zależności od tego, co który zestaw nam bardziej odpowiada oraz jakie koszta chcielibyśmy podnieść przy jego montażu - należy wybrać odpowiednio dopasowany do naszych potrzeb magazynowania naszej energii z paneli fotowoltaicznych