Wykorzystywanie zielonej energii pochodzącej ze słońca w ostatnich latach cieszy cię niebywałą popularnością. Fotowoltaika jest inwestycją na lata - przynosi długofalowe korzyści zarówno dla środowiska naturalnego, jak i zasobów portfela prosumentów. Osoby decydujące się na instalację fotowoltaiczną niejednokrotnie zastanawiają się, jak montaż paneli wpływa na wartość nieruchomości, na których się znajdują. Jak fotowoltaika ma się do wzrostu ceny domu? W tym artykule dowiesz się, dlaczego warto zainwestować w instalację PV.

Panele fotowoltaiczne - cena nieruchomości z modułami

Zarówno osoby, które posiadają swoje nieruchomości, jak i te, które dopiero planują wybudować dom, decydują się na zainwestowanie w mikroinstalację fotowoltaiczną na dachu budynku. Nic w tym dziwnego, ponieważ słońce jest darmowym źródłem energii, która produkowana jest właśnie przez panele fotowoltaiczne. Cena prądu ze względu na wiele czynników gospodarczych rośnie z dnia na dzień. Z tego względu warto zdecydować się na produkcję energii na własny użytek.

Inwestując w budowę domu, warto myśleć długofalowo. Nawet jeżeli nie rozważamy sprzedaży nieruchomości w najbliższym czasie, podniesienie jej wartości poprzez montaż paneli fotowoltaicznych jest dobrą decyzją. Nie dość, że instalacja fotowoltaiczna pozwala na wygenerowanie dodatkowych oszczędności z tytułu mniejszych opłat za energię, to dodatkowo kwota, jaką możemy uzyskać ze sprzedaży domu, znacząco wzrośnie.

Koszt fotowoltaiki a cena domu - inwestycja na lata

Wśród osób nieznających się na fotowoltaice krąży wiele mitów, mówiących o tym, że jest to niezwykle droga inwestycja. Koszty montażu paneli fotowoltaicznych nie są jednak aż tak wysokie, zważywszy na ich niesamowitą wydajność, która pozwala im na sprawne funkcjonowanie przez nawet kilkadziesiąt lat.

Ponadto, producenci modułów fotowoltaicznych oferują wieloletnią gwarancję. Dobrze zachowana i stosunkowo nowa instalacja fotowoltaiczna znacząco podnosi wartość domu. Aby mieć stuprocentową pewność co do opłacalności inwestycji, warto wybrać wysokiej jakości panele fotowoltaiczne, pochodzące ze sprawdzonych źródeł.

Jakość wykonania instalacji fotowoltaicznej również wpływa na to, jak długo nasze panele będą funkcjonowały w sposób bezawaryjny. Jeżeli chcemy traktować mikroinstalację jako inwestycję na długie lata, która ma podnosić wartość naszej nieruchomości, warto zrezygnować z samodzielnego montażu i powierzyć to zadanie profesjonalistom.

Fotowoltaika - dofinansowanie a sprzedaż domu

Decydując się na montaż instalacji fotowoltaicznej, dobrze jest pamiętać o tym, że nie musimy wszystkich kosztów pokrywać samodzielnie. Możemy skorzystać bowiem z programów, które umożliwiają dofinansowanie naszej mikroinstalacji, takich jak, na przykład, "Mój Prąd 4.0".

Dzięki niemu nie tylko uzyskamy dodatkowe fundusze na samą instalację fotowoltaiczną, ale również zaoszczędzimy, decydując się na zakup magazynu energii. Urządzenie to jest niezbędne do funkcjonowania instalacji fotowoltaicznej działającej w systemie off-grid, która daje ogromną niezależność od sieci energetycznej.

Rozważając sprzedaż domu, w którego skład wchodzi mikroinstalacja fotowoltaiczna, należy pamiętać o kilku kwestiach. Jeżeli skorzystaliśmy z dofinansowania montażu instalacji, podczas zbywania nieruchomości powinniśmy dopełnić wszelkich formalności.

Z informacji, znajdujących się na stronie dedykowanej programowi "Mój Prąd" jasno wynika, że w przypadku darowizny lub sprzedaży nieruchomości, na której znajduje się mikroinstalacja, należy przenieść okres trwałości projektu na nowego nabywcę, w trakcie trwania czynności cywilno-prawnych.

Oprócz przeniesienia okresu trwałości należy zgłosić ten fakt w formie pisemnej Narodowemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że sprzedaż domu, na którym została zamontowana instalacja fotowoltaiczna dofinansowana z programu "Mój Prąd" przebiegła zgodnie z obowiązującym prawem.