Wydajność paneli fotowoltaicznych zależy w dużej mierze od warunków pogodowych. Nominalna ich moc określana jest w warunkach standardowych STC, czyli przy temperaturze panelu 25°C i promieniowaniu słonecznym 1000 W/m2. Jednak o takie warunki w naszym kraju ciężko, a maksymalne chwilowe promieniowanie wynosi 800-900 W/m2 i to jedynie w okresie letnim. Co więcej, temperatura panelu przy wysokich temperaturach letnich oraz wysokim promieniowaniu wynosi od 50°C do nawet 80°C. Oczywiście ilość wiatru, jak i grubość szczeliny powietrznej również odgrywa tutaj istotną rolę. Zatem w rzeczywistości wydajność paneli fotowoltaicznych będzie niższa od nominalnej wartości.

Panele fotowoltaiczne dużej mocy

Przy korzystnych warunkach panel o nominalnej mocy 340 Wp może osiągnąć moc rzeczywistą na granicy 286-320 W. Oczywiście przy zachowaniu temperatury panelu 25°C. Wzrost temperatury panelu obniża jego wydajność. Przy mniej korzystnych warunkach moc można szacować już nawet na 266-280 W. Przy zestawie składającym się z 9 modułów o mocy 340 Wp nominalnie osiągniemy moc 3060 Wp. Natomiast maksymalna moc rzeczywista może wynosić od 2400 do 2500 W. Dlatego też decydując się na instalację fotowoltaiczną, warto zwiększyć moc paneli fotowoltaicznych. Należy jednak pamiętać, by nie spowodować przeciążenia inwertera, który w konsekwencji mógłby obniżyć swoją sprawność. Zwiększenie mocy nominalnej paneli do 20% nie spowoduje jego przeciążenia. W odpowiednich warunkach będzie wręcz wpływać na utrzymywanie jego wysokiej sprawności.

Ilość paneli zależy od mocy pojedynczego modułu

W zależności od tego, jakiej mocy elektrownię fotowoltaiczną chcemy posiadać, musimy dobrać odpowiednią ilość modułów. Wybierając panele fotowoltaiczne dużej mocy, zmniejszamy ilość niezbędnych modułów. W efekcie oszczędzamy również powierzchnię montażową, która w większości przypadków jest najbardziej problematyczna. Jeśli więc dysponujesz niewielką przestrzenią dachową, warto postawić na panele fotowoltaiczne dużej mocy, które będą w stanie wygenerować odpowiednią ilość prądu. W ten sposób zmniejszy się ilość modułów niezbędnych do instalacji, ale zachowana zostanie moc maksymalna elektrowni. To także mniejszy koszt instalacji, który obejmuje również różnego rodzaju elementy konstrukcji. Mniejsza ilość paneli to mniejsza konstrukcja i mniej zużytego materiału.