Instalacja fotowoltaiczna już sama w sobie jest doskonałą inwestycją. Nie tylko pozwala na zaopatrzenie się w energię elektryczną, pochodzącą z odnawialnego i ekologicznego źródła, jakim jest słońce. Dzięki niej możliwe staje się również swobodne nią zarządzanie. Profesjonalna instalacja fotowoltaiczna jest zawsze tak zaprojektowana, aby uniknąć nagłych wahań w dostawie energii. Ma więc pewien zapas wydajności. Instalacja wtedy jest w stanie dostarczyć więcej energii elektrycznej. Jednakże może ona zostać po prostu niespożytkowana. Zamiast tracić bezpowrotnie tak uzyskaną energię elektryczną, możliwe jest jej zmagazynowanie w specjalnie zaprojektowanych do tego celu akumulatorach. Tego typu instalacje fotowoltaiczne wyposażone są w regulatory ładowania do paneli słonecznych. Zapewniają one sprawne ładowanie akumulatorów i zwiększoną wydajność instalacji fotowoltaicznej.

Korzyści wynikające z magazynowania energii elektrycznej


Jeszcze do niedawna nadwyżka energii elektrycznej, jaka była uzyskiwana, ginęła bezpowrotnie. Skupienie się nad tym problemem pozwoliło na znalezienie wyjścia z tej sytuacji, którym stała się możliwość magazynowania energii. Nie sposób wyliczyć wszystkich korzyści, jakie z tego płyną, ale do najważniejszych, widocznych natychmiast, należą:


- zabezpieczenie odbiorników energii elektrycznych przed skutkami nagłych wahań napięcia, przed przeciążeniem i możliwymi, krótkotrwałymi zwarciami bądź przeciążeniami,

- zapełnienie przerw energetycznych w wypadku zmian pogody i pogorszenia się wydajności instalacji,

- możliwość zmagazynowania energii do jej wykorzystania w porach nocnych, kiedy instalacja fotowoltaiczna nie jest w stanie produkować energii elektrycznej,

- zapewnienie dostawy energii elektrycznej przez pewien czas zależny od pojemności magazynu energii w razie awarii instalacji fotowoltaicznej.


Są to najważniejsze zalety, jakie wynikają z posiadania instalacji fotowoltaicznej zaopatrzonej w akumulatory do magazynowania energii. Poza tym regulatory ładowania do paneli słonecznych są wręcz niezbędne w przypadku instalacji fotowoltaicznych do użytku mobilnego. Każda przezorna osoba, będąca na biwaku czy w podróży, z pewnością będzie chciała korzystnie dla siebie zarządzać energią elektryczną pozyskaną ze słońca.

Czym charakteryzują się regulatory ładowania do paneli słonecznych?


W miarę ewolucji instalacji fotowoltaicznych zwiększa się jej wydajność i możliwości. Profesjonalne instalacje fotowoltaiczne są dziś w stanie dać z siebie znacznie więcej, aniżeli jeszcze kilka lat temu. To samo tyczy się możliwości magazynowania energii. Jednakże nie wystarczy jedynie podłączyć akumulator do instalacji. Aby energia elektryczna mogła być bezpiecznie zmagazynowana do późniejszego wykorzystania, regulator ładowania musi mieć odpowiednie cechy i parametry. Nowoczesne regulatory ładowania są inteligentnymi urządzeniami. Nie tylko dopasowują parametry ładowania do typu akumulatora, ale także kontrolują proces ładowania aż do jego zakończenia. Regulatory ładowania do paneli słonecznych pozwalają na doskonałe zarządzanie energią elektryczną pozyskaną z promieniowania słonecznego. Można wyliczyć:

- pełna kontrola napięcia i natężenia prądu ładowania,

- wspomaganie podczas bezpiecznego rozładowywania akumulatora,

- kontrola temperatury w razie wystąpienia usterek w instalacji niewiadomego pochodzenia,

- pełne wykorzystanie właściwości akumulatora co do magazynowania energii elektrycznej.

Z całą pewnością zalet, jakie płyną z możliwości magazynowania energii elektrycznej, nie można tak po prostu przeliczyć na pieniądze. Zmagazynowaną energię można dowolnie wykorzystywać i magazynować taką jej ilość, na jaką pozwalają określone modele akumulatorów. Należy wiedzieć, że im bardziej zaawansowane regulatory ładowania do paneli słonecznych, tym więcej można wycisnąć z akumulatora i samej instalacji fotowoltaicznej, bez większej szkody.