Ceny energii elektrycznej wciąż rosną - nie inaczej będzie w 2021 roku. Podwyżki dotyczą zarówno osób fizycznych, jak i przedsiębiorstw. W tym roku na rachunkach pojawi nowość - tak zwana opłata mocowa. Z czym to się wiąże i jak duże czekają nas podwyżki? Zapraszamy do naszej analizy.

Czym jest opłata mocowa?

W 2017 roku nasz rząd przyjął ustawę, która ma podnieść nasze bezpieczeństwo energetyczne. Pod tym tajemniczym sformułowaniem kryją się po prostu nieprzerwane i bezproblemowe dostawy prądu. Dzięki nowej opłacie możliwe będzie finansowanie utrzymywania rezerw energetycznych przez elektrownie węglowe. Dopłaty mają wynosić od 2,30 zł do 12,87brutto w zależności od zużycia prądu w danych gospodarstwie. Przedsiębiorstwa mają być rozliczane na podstawie zużycia energii w określonych godzinach (7:00-22:00). Jedynie właściciele instalacji fotowoltaicznych mają szansę uniknąć opłaty mocowej - jest ona naliczana na podstawie ilości energii pobranej z sieci, która w przypadku właścicieli instalacji fotowoltaicznych będzie znikoma.

Opłata mocowa - ile zapłacą przedsiębiorcy?

Niestety podwyżki nie ominą też przedsiębiorców. W przypadku firm opłata mocowa jest naliczana za każdą kWh pobraną w godzinach 7:00 - 22:00 we wszystkie dni robocze. Opłata wynosi 0,0762 zł za kWh. To dość poważne koszty, szczególnie dla niewielkich firm. Jedynym sposobem, by zmniejszyć lub nawet uniknąć płacenia jest zainstalowanie ogniw fotowoltaicznych. Firma może na tym tylko zyskać - stanie się niezależna energetycznie i zaoszczędzi na kosztach prądu. Zielona energia dla firm ma same zalety i dodatkowo chroni przed nieprzewidzianymi podwyżkami w przyszłości. 

Energia solarna dla firm

Zanim zabierzemy się za zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej, warto przekalkulować obecne i przyszłe zapotrzebowanie energetyczne przedsiębiorstwa. Dopiero po dokładnych analizach (najlepiej z ekspertami w dziedzinie fotowoltaiki) może podjąć decyzję, jakie panele będą dla nas odpowiednie. Warto też dokładnie przemyśleć miejsce montażu paneli - czy będzie to dach budynku czy może teren przed budynkiem będzie lepsza lokalizacją. Warto też przeanalizować dostępne systemy dofinansowań - niektóre z nich mogą pokryć aż do 85% poniesionych kosztów! Kolejną zaletą własnej instalacji są korzyści wizerunkowe - obecnie dbałość o środowisko jest bardzo ważna, warto chwalić się, że korzystamy z zielonych źródeł energii, gdyż może to przyciągnąć do naszej firmy nowe grupy klientów.

Ceny energii dla firm rosną z roku na rok - od 2021 roku będziemy płacić składkę na bezpieczeństwo energetyczne. Dotknie to szczególnie niewielkie firmy, które i tak już ponoszą ogromne koszty swojej działalności na rynku. Warto więc przeanalizować wszystkie dostępne możliwości cięcia rachunków - w tym przypadku instalację paneli słonecznych. Dzięki temu firma stanie się nie tylko niezależna energetycznie, ale też znacznie obniży koszty pozyskania energii. Ceny prądu na pewno nie spadną, dlatego warto zastanowić się, co możemy zrobić, by zabezpieczyć swoją firmę przed kolejnymi podwyżkami.