Rynek fotowoltaiczny rozwija się prężnie w naszym kraju. Z roku na rok wzrasta też ilość energii elektrycznej oddawanej do sieci z mikroinstalacji. Instalacje fotowoltaiczne to nowoczesne rozwiązanie, jednak i w tej branży można spodziewać się innowacji. Być może już niedługo tradycyjne panele słoneczne zostaną zastąpione przez tak zwane panele zintegrowane. Czy czeka nas prawdziwa rewolucja?

Nowoczesne panele fotowoltaiczne

Panele zintegrowane z budynkiem (tzw. BIPV - Building Integrated Photovoltaic) to pierwszy krok ku bardziej nowoczesnym i prostszym w montażu instalacjom solarnym. Moduły są zintegrowane z dachem budynku, więc wszelkie dodatkowe konstrukcje podtrzymujące przestają być potrzebne - specjalny system montażu pozwala na zainstalowanie paneli bezpośrednio na konstrukcji dachu. Moduły są montowane do tak zwanych płyt modułowych wykonanych z tworzywa sztucznego i przykręcanych bezpośrednio do dachowych łat. Dzięki temu nie ma już potrzeby używania klasycznego pokrycia dachowego. Takie rozwiązanie to gwarancja:

- szybkiego montażu (nie trzeba stawiać dodatkowych konstrukcji wspornych),

- łatwego transportu na dach (panele są lekkie),

- wodoszczelności oraz odporności instalacji na warunki atmosferyczne, jak silny wiatr,

- zmniejszenia ciężaru własnego dachu przez brak dodatkowego pokrycia dachowego,

- zmniejszenia kosztów montażu całej instalacji.

Technologia BIPV - czyli nowoczesna wizja przyszłości fotowoltaiki

Fotowoltaiczne dachówki to nie jedyny nowatorski pomysł - takich rozwiązań jest na świecie coraz więcej. Na rynku pojawiły się między innymi fotowoltaiczne fasady, balustrady, szyby, czy nawet samochody! Fotowoltaika zintegrowana z budynkiem to nasza przyszłość - jest łatwiejsza i szybsza w montażu oraz bardziej estetyczna.

Najnowsze odkrycia naukowe są zadziwiające - dzięki odkryciu Olgi Malinkiewicz w przyszłości najprawdopodobniej będziemy zdolni jedynie pokrywać wybrane powierzchnie (jak szyby, elewacje budynków, karoserie samochodowe czy nawet chodniki) specjalną emulsją fotowoltaiczną. Na ten moment jedyną wadą tej metody jest niewielka trwałość emulsji - czas pokaże, czy naukowcy znajdą rozwiązanie tego problemu.

Dzięki nowoczesnej technologii fotowoltaiki zintegrowanej z dachem budynku możemy zyskać bardziej estetyczny dom (panele są idealnie wkomponowane w dach) oraz większa wytrzymałość samej instalacji, jak i mniejsze obciążenie dla konstrukcji dachowej (pokrycie dachowe + klasyczna instalacja fotowoltaiczna to jednak duży ciężar). Zintegrowane panele fotowoltaicznej zamiast dachówki to technologia przyszłości!